Колко статии прочетохте относно налягането на гумите на Мерцедес в Италия? Изписа се толкова много. Обяснения, анализи, цитати ... а всичко можеше да е толкова лесно и ясно. Но ... не е.
Защо? Защо ли ... ами защото решението, което комисарите ни предоставиха съдържа ред твърдения, които са най-малкото странни.
Да започнем обаче отначало. Едва ли на някой му е направило впечатление, че минути преди началото на загряващата обиколка имаше активност около задните гуми на болидите на първите две редици. Няма и как да е иначе, защото през това време обикновено FOM ни пускат разни заглавки или подреждането на стартовата решетка или кадри от хеликоптер ... абе красотийки разни. На стартовата решетка обаче Джо Бауер с още няколко сръчни хора от FIA и Пирели са проверявали налягането на задните гуми. Всичко това остана скрито за нас чак до финала на състезанието.
Чухме обаче разни странни радио комуникации между бокса и Хамилтън, в които му казаха да направи поне 25 секунди преднина и да не пита защо. Защо? Защото точно толкова е наказанието след финала, което се равнява на преминаване през бокса. Защо обаче ще има наказание се чудехме всички? Нямаше никакви съобщения за разследване и никакви индикации за нещо нередно.
Броени минути след карирания флаг обаче стана ясно, че Мерцедес са разследвани за по-ниски налягания на гумите при старта.
Ето и какво гласеше документа, който FIA пусна относно разследването си:
On the grid and after the 5-Minutes signal the tyre starting pressure and tread surface temperature of the left hand side rear tyre were checked on car numbers 44, 06, 05 and 07 and were compared with the specifications of the official Formula One tyre supplier. The specification for the minimum starting pressure is 19.5 PSI for the dry weather rear tyres and the maximum tyre blanket temperature is 110 °C for all dry weather tyres.
The tread surface temperature of the left hand side rear tyre of car numbers 44, 06, 05 and 07 was within the specification of the official Formula One tyre supplier.
The measured minimum tyre starting pressure of the left hand side rear tyre of car numbers 05 and 07 was above the specified minimum tyre starting pressure.
The measured minimum tyre starting pressure of the left hand side rear tyre of car number 44 was 0.3 PSI below the specified minimum tyre starting pressure and the measured minimum tyre starting pressure of car number 06 was 1.1 PSI below the specified minimum tyre starting pressure.
The tyre pressures were checked with the calibrated tyre pressure gauge of the official Formula One tyre supplier on all four cars.
I am referring this matter to the stewards for their consideration.
Какво ни казват? Казват ни, че след сигнала за 5 минути до началото на загряващата обиколка са били проверени задните леви гуми на четири болида. Тези на първите две редици. Казват ни, че по спецификация на Пирели гумите трябва да бъдат със "стартово" налягане от 19.5 psi и че чохлите трябва да работят на максимум 110 градуса.
При измерванията не са установени отклонения относно температурата на повърхността на гумите и на четирите болида. Не са установени и отклонения при налягането на гумите на болидите на Ферари. При тези на Мерцедес обаче отклонение има. Гумата на болида на Хамилтън е била с налягане от 0.3 psi по-малко от предписанието, а тази на Розберг с 1.1 psi.
Знаем и че измерването е направено с калибриран уред.
Дотук всичко изглежда ясно. Някой е нарушил правилата, защото е слязъл под регламентираните в техническата директива предписания и това е нарушение на технически правилник. Това е и опасно, защото предписанията бяха въведени именно заради опасения относно сигурността. Какво следва? Дисквалификация.
Прочетох доста аналогии относно наказанието на Ботас, когато караше с различни типове гуми. Да припомня, че той беше наказан за нарушение на спортния правилник. Там има 25 секунди.
Тук обаче няма друго наказание. За нарушение на техническия правилник наказанието е само едно - дисквалификация. Но тя не се случи ще си кажете вие. Но защо?
Ами защото FIA за пореден път създава правила, които са неясни, размити и позволяващи тълкувание. Е как така? Много просто. Какво би трябвало да значи "стартово налягане"? (starting pressure). Налягането на гумата при старта? Налягането на гумата докато все още не е монтирана на болида и си стои кротко завита в чохъла? Налягането преди да бъде завита в чохъла? Защо се говори само за налягане, но не и за температура?
Пораждат се и разни други въпроси. Като например защо след като FIA е знаела, че гумите са с по-ниско налягане болидите са били допуснати до старта? Да кажем, че не е имало достатъчно време и все пак са стартирали. Защо не са извикани в бокса веднага след като се е разбрало, че гумите не са според правилника? Защо FIA не спазва собствените си правила?
Стигаме до финала на състезанието. Представители на Мерцедес са извикани при комисарите, а ние чакаме ... за да дочакаме следното решение:
Having heard from the Technical Delegate, the Team Representatives and the Pirelli Team Tyre engineer, the Stewards have determined that the pressure in the tyres concerned were at the minimum start pressure recommended by Pirelli when they were fitted to the car. In making this determination regarding the pressures, the Stewards noted that the tyre warming blankets had been disconnected from their power source, as is normal procedure, and the tyres were significantly below the maximum permitted tyre blanket temperature at the time of the FIA’s measurement on the grid, and at significantly different temperatures from other cars measured on the grid. Further, the Stewards are satisfied that the team followed the currently specified procedure, supervised by the Tyre Manufacturer, for the safe operation of the tyres.
Therefore the Stewards decide to take no further action.
Nevertheless, the Stewards recommend that the Tyre Manufacturer and the FIA hold further meetings to provide clear guidance to the teams on measurement protocols.
Научаваме, че комисарите на FIA са взели под внимание казаното от техническият делегат (Джо Бауер, който се е подписал под първия документ с измерванията), представители на отбора на Мерцедес и Пирели. Комисарите са установили, че налягането на гумите на Мерцедес е било на позволения минимум от "стартовото" налягане в момента на монтирането на гумите на болидите.
До това си заключение комисарите са стигнали след като са взели под внимание, че чохлите са били изключени, както е нормалната процедура и че гумите са били с температура значително под максимално задължителната за чохлите (110 градуса, както е посочено в първия документ). Освен това температурата на гумите на Мерцедес е била значително по-различна от тази на останалите (Ферари). Комисарите са останали доволни, че отборът е следвал установената процедура, която е била наблюдавана от Пирели.
С оглед на всичко казано дотук комисарите решават, че няма основания да наказват Мерцедес, защото няма провинение.
Все пак комисарите препоръчват да бъде въведено по-ясна процедура относно измерването на налягането на гумите.
Черно на бяло. Когато FIA работи с калибрирани уреди, но борави с понятия като "значително", то нещата винаги се объркват.
Как можеш да стигнеш до заключение, че нещо е в норма след като не си го измерил? Напомням, че измерванията на самия отбор и Пирели служат само за тяхна вътрешна информация. Ако не вярвайте питайте
Ред Бул за дисквалификацията им заради разни разходомери.
Защо обаче стигнахме чак дотук след като всичко е въздух под налягане и ... мъгла? Именно защото е мъгла.
Хайде да уточним сега, какво се случва на пистата преди болидите да потеглят. Има едни светофари и звукови сигнали, които дават индикация, колко време остава докато болидите потеглят. Загасне ли първия светофар, то оставащото време е пет минути. Загасне ли втория, то оставащото време е три минути. Загасне ли третия, то оставащото време е минута. И ако остане да свети само един, то до потеглянето остават 15 секунди. Пиша всичко това, защото е важно за следващите наблюдения, които ще прочетете по-надолу и ще можете да видите на видео.
Сега гледайте следният клип:
Клипът започва с всички включени светофари. Това означава, че времето до старта е повече от пет минути.
Обърнете внимание, че чохлите на гумите на Ферари са включени. Сега обърнете внимание, че чохлите на болида на Хамилтън, който е пред него са сложени. От тази камера не можем да видим дали са включени или не. Виждаме обаче, че механик работи по задната гума, след това идват представителите на FIA и за съжаление виждаме рекламата на FOM. След това обаче виждаме, че представителите на FIA все още са при задната гума на Хамилтън. Светофарите вече са четири, което означава, че до старта остават по-малко от пет минути, а това означава, че времето на измерването е след петата минута. Точно както пише в първия документ на FIA.
След това болида на Хамилтън е повдигнат, представителите на FIA и Пирели се отправят към болида на Райконен. Виждате ли чохлите на гумите на Фетел? Те все още са включени. А сега вижте как механика на Мерцедес отново завива гумата и дори поставя капака на чохъла. Дали е включен? Не знам, но защо ще поставя капака ако не е? Не знам.
Можете да продължите да гледате и най-вероятно ще видите, че механиците на Ферари изключват чохлите някъде около втората минута преди началото на загряващата обиколка.
След това камерата се пренася на болида на Райконен. Чохлите са изключени, но се вижда колко по-късно механика на Мерцедес сваля капака на чохъла от този на Ферари.
Разбира се всеки отбор си има тайни относно гумите. Разбира се всеки може да ги загрява по-дълго или да не ги загрява - в това също си има логика.
И ако сте любопитни ето и момента, в който Джо Бауер и компания започват проверката на гумата на Фетел приблизително три минути преди болидите да потеглят:
Включени ли са чохлите? Да? Браво познахте.
Забелязахте ли колко много камери има на стартовата решетка? А да прочетохте някъде, че комисарите са гледали записи? Не, те просто са чули това, което са им казали.
Ако вярваме на написаното в документ две, то чохлите на болидите на Мерцедес са били изключени, което било нормална процедура. Изглежда обаче, че за Ферари това не е нормална процедура, защото техните определено не са. Дали Мерцедес използват различна процедура от Ферари? Възможно е. Гледайки обаче други видеа от предишни състезания не забелязах кой знае какви разлики. Чохлите на гумите на Мерцедес си бяха включени, както и тези на Ферари. Дали е възможно точно в Италия да има разлика заради промените? Възможно е. Но, това ли е нормалната процедура тогава? Според записаното във втория документ гумите на Мерцедес са били със "значително" по-ниска температура от тези на останалите отбори т.е. на Ферари. Колко обаче е значителната разлика? Ако е измерена на повърхността на гумата, то дали това е дало отражение върху налягането? Все пак повърхността на гумата ще изстине по-бързо ако не е завита в чохъла, но налягането на гумата няма да се промени значително докато не изстине обема на цялата гума. А това отнема време, както и каза Роб Смедли:
Нека обаче следваме логиката на FIA. ОК, чохлите са били изключени. Температурата пада, налягането пада. Всичко изглежда наред. Първо са измерили гумата на Хамилтън - 0.3 psi разлика. Розберг е чак накрая и там паднало налягането с 1.1 psi. Помните ли кога се случи проверката на Хамилтън? Точно пет минути преди старта. Помните ли кога се случи проверката на Фетел? Три минути преди старта. Значи е логично според FIA налягането в гумата на Розберг да падне с 0.8 psi (1.1 - 0.3 откъдето тръгва Хамилтън) за има няма две минути. Да ви припомня, че "стартовото" налягане на гумата трябва да е 19.5 psi. Значи според FIA е съвсем нормално налягането на гумата да спадне с 4.1% за три минути при положение, че тя е завита в невключен чохъл.
Аз съм доста учуден колко лековерни са комисарите на FIA. Не, че им е за първи път, но заслужава ли любимият ни спорт такова отношение?
Комисарите са предписали да се изработи нова процедура на измерване. Дано този път да се получи нещо по-смислено, защото както сте забелязали никой не контролира, какво се случва с гумите след измерването. Хубаво, минали измерили ... а после гумите отново остават изцяло под контрола на отбора и никой не може да ги спре ако пожелаят да коригират налягането.
Още от сезон 2015:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари