f1.f-e-n.net ще се опита да покаже на феновете, какво всъщност се крие зад т.н. "коментар". Надявам се да можем да публикуваме как работят всички коментатори на Формула 1 в България, макар че знам, че това е почти невъзможно. Освен това се надявам, че колкото се може повече фенове ще споделят препоръки и то конструктивни за да можем да имаме по-добър коментар, на който да се наслаждаме всички.Здравейте на всички читатели на f1.f-e-n.net. Поводът за следващата статия е интересът и обратната връзка от ваша страна относно анкетите за телевизионните коментари на предаванията на Формула 1.
Кой е от другата страна на екранът? Аз съм
Кирил Върбанов, IT инженер с дългогодишен интерес в спорта (от 1988 година), и по-специално в техническите му аспекти. Говоренето пред микрофон спря да бъде проблем още на 16 годишна възраст, когато вече работех в радио. Но днес, освен колонката в списанието BCC TopGear Bulgaria, имам шанса да бъда гост-коментатор за втори сезон на излъчването на Ф1 по БНТ2.
Да бъдеш коментатор по национална телевизия е голяма отговорност, и точно като такава я приемам и аз, и моите колеги. В следващите редове се надявам да успея да предам част от нещата, които стоят зад това преживяване. Като цяло третирам зрителите като клиенти, които трябва да останат доволни.
Ако приемем, че наближава един съзтезателен уикенд, със сигурност следва една точно определена последователност от събития. Всъщност, има едно много ключово нещо, съпътсващо всичко това - внимателното следене на новините през седмиците преди съзтезанието. Това ти позволява да си в крак с последните развития и определено ти помага да знаеш накъде духа вятъра. Много от информацията, която четеш в паузата между две съзтезания, често влиза като коментар по време на самото съзтезание - не всички писти предлагат спираща дъха комбинация от завои. Следват обичайните неща, абсолютно задължителни за всеки един старт:
- Изучаване на техническите характеристики на пистата - дължина, брой и имена на завои, брой обиколки, исторически данни, абразивност и т.н.
- Специфики на завои - особени комбинации, например Маготс и Бекетс в Англия, странично натоварване, предавки и скорост.
- Прогноза за време - ключов момент, за предпочитане от няколко източника
- Информация от доставчика на гуми - Пирели имат видео за всяка една писта с нейните специфики от гледна точка на гумите
- Четене на прес съобщенията на отборите - задължителна част - понякога малко досадна, но нужна, като представител на медия.
- Следене на потока от новини, който едно Гран При произвежда - лично за мен удобния начин за това е Twitter като тип медия, освен обичайните имейли.
- Специфичните договорки с колегите и сценария в телевизията са нормални неща - комуникацията е щедра там.
- Изпринтване на куп информация на хартия - колкото повече помниш, толкова по-малко листа
- Гледане на архивни видео кадри от пистата
Ако вече е петък, това значи първата свободна тренировка, освен ако не сме в Монако. Това пък вече е знак за внимателно следене на това, което отборите правят - много ценни детайли и изводи могат да бъдат направени в петък, особено във втората свободна тренировка. За да можеш да разкодираш всичките действия на отборите, определено се иска опит и четене. Важните параметри тук са скорост в една обиколка (предполагаемо с малко гориво и по-мекия от двата типа гуми) и така наречния race pace или средното съзтезателно темпо - каква е постоянноста във времената, когато колата е заредена с много гориво. През това време не спирам да слушам (чета) радио канала, по който тече комуникацията между рейс инженери и пилоти - там можеш да чуеш безценни реплики, които да подскажат евентуални решения за съзтезанието, като “Определено имаме презавиване със Хард гумите, трябват ни по-меки задни пружини” или подобни.
Следва един много важен за мен момент, а именно известието от страна на отборите, че вече имат публикувани снимки на болидите. Междувременно нищо не пречи да се информираш и от други източници от пистата, например фотографски агенции, но в крайна сметка снимките, които показвам по телевизията, трябва да са тези с права за ползване. Бележка: света на Формула 1 е доста строг по отношение на авторски права - сами знаете колко често различни видеа биват премахвани от популярни сайтове за видеообмен.
Та, именно тези снимки биват показвани в предварителното студио, обикновено обработени така:
http://imageshack.us/a/img689/7103/mclarenmp427spabutton.png или така:
http://imageshack.us/a/img96/7184/uiyz.png За да се стигне до този резултат съм прегледал всичките официални снимки на отборите, които задължително са с високо качество, и съм сравнил новите елементи със тези от предишните стартове. Това е един от процесите, които всъщност ми отнемат доста време. Финалната версия на снимките с графиките се появява в събота вечерта след квалификацията. Тук е тънкият момент, в който просто трябва да следиш развитието на отборите доста внимателно, за да знаеш например, че трикомпонентите дефлектори под носа на Заубер са точно копие на това, което Ферари представят в Монако, или, че определен елемент се завръща, например каскадните елементи с ‘ r ‘ форма на предното крило на Мерцедес. Определено се пазя от грешки да обявя “ново предно крило” например, при положение, че вече е било ползвано и просто го ползват отново. Личните ми интереси и познанства в областта на аеродинамиката помагат за правилния анализ на новите части.
Събота е ден за определяне на стартовата решетка - там наистина си проличава кой колко скорост има в една обиколка. Следва внимателно преглеждане на наличието на новите комплекти гуми и изобщо всички малки детайли, които могат да помогнат за определяне на ситуацията. Този сайт, f1.f-e-n.net, също е честа спирка за мен, защото предлага агрегирана информация на едно място, като например безценните за мен speed traps, sector times и терминална скорост Vmax.
В неделя, разбира се, е кулминацията. Записването на гласовете за студийните обекти винаги е забавно и е свързано с така познатите лапсуси, или грешки на езика.
Предварителното студио значи грим, последни уговорки, гости и обичайната предстартова треска. Самият коментар има няколко ключови думи, които го описват: баланс, синхронизация, увереност и концентрация.
- Баланс - във всичко. В това, което говориш, например. Колкото и да ми се иска да говоря около 40 минути за FRIC системата на Мерцедес, подобно действие не е приемливо и остава за техническите форуми. Трябва да успяваш да следиш всичко, което говориш - ти, колегата ти и гостът. Различните зрители предпочитат различна информация, затова е добре да си водиш ментални или пък хартиени бележки за това, което си казал преди 20 минути и да не залиташ в една посока, например да се отплеснеш по ретро информация.
- Синхронизация - на говоренето с колегата и госта - трябва да се спазват някакви нормални граници на това кой колко и кога говори, на плавния начин да си предавате ефира и на моментите, в които искате да прекъснете текущата мисъл - случва се. Често гостите, които каним, нямат опит в такива медийни изяви и понякога има притеснение, така че трябва да следиш и него за всякакви признаци, които да тушираш или с окуражителна усмивка, или с правилен въпрос. Не всички имат опит пред микрофон или пък често се случва да идват изморени от други автомобилни събития.
- Увереност - когато си в ефир, а това значи най-малко час и половина, няма измъкване от микрофона. Каквото си взел с теб и каквото паметта ти дава наживо - с това разполагаш. Твоя е задачата да асемблираш всичките тези неща в една плавна, разбираема и добре артикулирана реч. Както и интонационно правилна. Тук всякакви познания и таланти помагат, като например изкаран курс по публична реч. Освен това, трябва да се справяш добре с английския език, но това рядко е тема на обсъждане. Пресконференцията (владеене на симултантен превод) и радио съобщенията са на английски, с изключение на Андреа Стела, който понякога говори на италиански с Алонсо, или акцента на Комацу към Грожан. Когато си в ефир се случва всичко - просто трябва умствено да си подготвен за всякакви обрати на съдбата, като например по-дълго от очакваното съзтезание. Добрият речников запас от думи ти позволява пък да избягваш клишета, които е много лесно да използваш в моменти на напрежение.
- Концентрация - нелеката задача да следиш няколко източника едновременно. Тук определено развенчавам мита за мъжката неспособност за multi-tasking, ако мога така да се изразя. За мен лично тези източници на информация са минимум двата телевизионни приемника, живото трасе от пистата в слушалките, хората в студиото, Twitter каналите за информация и live timing-a. Проблемът с това, което виждаме, е че се променя много бързо и ако не внимаваш, просто се оказваш назад със събитията, а това рефлектира на нещата, които говориш. Зрителите на Формула 1 рядко са новобранци и лесно разбират кога им приказваш наизуст и не внимаваш. Това определено е конфузен момент и много внимавам да не ми се случва. От чисто физическата страна на въпроса, след като си в национален ефир, гледаш да си във форма, по един или друг начин, дори и ако това значи вечерта да пропуснеш касата бира. Имаме щастието да провеждаме коментарът в много професионално студио в БНТ2, така че това също е фактор. Имам предвид техниката, шумоизолацията, дори цветовете на стените и разположението на мебелите.
Най-общо казано, това са детайлите, които изграждат цялото нещо, наречено коментиране на съзтезание от Формула 1. По-скоро това е кратката версия. Допълнителните познания за историята или пък бизнес страната на спорта са винаги в плюс, да не кажа задължителни. Има още някои неща, които са по-малко значими, но пък рискувам текста да стане прекалено дълъг. Отворен съм за въпроси, предложения и критика.
Това е от мен, ще се видим за Гран При на Белгия.
P.S. След написването на този текст, анализирах повтаряемостта на думите в текста - и за да избегна излишно наслагване, и за да разбера какви са основните насоки на текста.
Оказа се, че най-често повтаряните думи в топ 3 са: "информация", "трябва" и "много" :)
Още от сезон 2013:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари