Авторски материал публикуван със съгласието на автора му - Кирил Върбанов.Един от много важните компоненти във Формула 1 е способността на инженерите и пилотите да разглеждат представянето на болида в графична форма. Като цяло в моторните спортове това се постига с така наречените Data Acquisition Systems, или системи за събиране на информация. Ключовата дума за Формула 1 е
ATLAS. Това е съкращение на Advanced Telemetry Linked Acquisition System - продукт, разработен от Макларън Електроникс. В сърцето на този софтуерен продукт е SQL Race - програмен интерфейс (по-популярен в IT средите с термина API) на Microsoft SQL Server 2008.
Важно е да отбележим, че това е стандартният и одобрен от ФИА продукт за всички отбори на стартовата решетка. Сам по себе си, софтуерът много прилича на идеята зад Майкрософт Ексел - състои се от различни виртуални листове, наричани Sheets, които пък са обединени в един цял файл, наричан Workbook. За да стигнем до там, обаче, всичките над 120 сензора по един болид събират информация и я пращат обратно в гаража на всеки екип. Получената информация се запазва в база данни, като трафика по време на състезание понякога достига до около мегабайт в секунда - данните са на Dell, технологичен партньор на Caterham.
Самият софтуерен продукт, ATLAS, е силно пригодим към различните нужди на екипите и инженерите, работещи в тях. Това значи, че данните от всеки един сензор могат да бъдат изобразени по всякакъв графичен начин. Както вече знаем от сезон 2012, благодарение на Люис Хамилтън, линиите от една обиколка на различни пилоти могат дори да бъдат наслагвани една върху друга за директно сравнение.
Рено, доставчик на двигатели на Caterham, Red Bull, Lotus и Williams, разбира се, имат такива данни за всяка една от пистите в календара. За илюстративни цели ще използваме данните от пистата в Спа, Белгия - за да обясним най-простата форма на един лист с телеметрични данни.
На картинката по-долу всяка от линиите си има своето частично обяснение и метрика в момента, в който се пресича с някоя от осите.
(щракнете на картинката за пълен размер)
Най-напред започваме с обяснение за абсцисната ос - това е дължината на обиколката в метри. Както се вижда, тя приключва някъде около 7,000 метра, колкото е и приблизително дължината на пистата Спа.
1. Червената линия отразява
RPM (Revolutions per minute) - данните за оборотите. Отляво, на старта на линията виждаме и стойностите - започват от около 16,500 оборота (данните са от малко след старта заради акумулацията на масивите и дължината на графиките) и се движат в този режим, като рядко падат под 14,000 оборота - типично за Белгия.
2. Синята линия отразява
скоростта на автомобила - отдясно виждаме и средните стойности в километри в час. Лесно можем и да разгадаем дори завоите - скоростта пада до близо 70 км/ч на около 300 метра след старта, където е и завоя, приличащ на фиба - La Source. Веднага след това започва ускорението през Eau Rouge, след това през правата Kemmel чак до шикана Les Combes, на около 2,200 метра след началото на обиколката. На същият принцип лесно разпознаваеми са и линиите след Paul Frere през Blanchimont до ‘Автобусната спирка’ на малко след 6,500 метра на телеметричния лист.
3. Зелената линия отразява
страничното натоварване, обозначавано с G - в нашия случай можем да забележим стойностите при завоя ‘Червената вода’ и като цяло в Сектор две на пистата.
4. Роботизираната лилава линия, която прилича на Лего, отразява
смяната на предавките. Тук обаче показанията не са нормализирани, защото очевидно линията започва от пета предавка - както казахме, първоначалните няколко измервания от данни не са включени. Равните дълги участъци са седма предавка, отново в хармония с линията на скоростта и оборотите отгоре.
5. Дали това е кафяво или оранжево може да каже някоя дама, но е факт, че втората линия отдолу нагоре отразява
позицията на педала на газта в проценти. Корелацията на данните отново е очевидна - 100% натиснат педал на газта за над 65% от цялата обиколка (равните линии).
6. Последна, но не и по важност е кафявата линия в дъното. Това е
усилието върху спирачния педал в барове като единица за налягане.
Това беше един кратък анализ на телеметрични данни от Формула 1 в най-простия им вид. Възможни са, както споменахме в началото, всякакви комбинации, като например съпоставяне на две обиколки от различни пилоти, добавяне на линии за температурни стойности и като цяло всяко едно измерване, които бива записвано в базата данни по време на обиколка.
Още от сезон 2013:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари