Формула 1 този сезон се промени. Имаме нови правила, нови ограничения. Днес след първия старт доста фенове започнаха да задават въпроси след като Даниел Рикардо беше дисквалифициран заради преразход на гориво. Затова ще опитам да внеса малко яснота относно ограниченията спрямо горивото този сезон.
В опит да направи Формула 1 "по-екологична" FIA наложи ограничения относно използването на горивото. Ограниченията са в две нови направления.
Първо: от старта до финала на състезанието всеки пилот може да изразходва не повече от 100 кг гориво. Килограми а не литри, защото във Формула 1 отдавна се работи с килограми най-вече, защото теглото е важен фактор за болидите. Тук трябва да кажа, че в резервоарите на болидите има малко повече от 100 кг, защото пилотите трябва да изкарат болида на пистата от бокса, както и да го върнат там след края на състезанието, което вече е задължително. Освен това трябва да имат достатъчно гориво и за задължителната проба след финала. Ако пилот спре на пистата след края на състезанието, то в резервоара на болида му трябва да има достатъчно гориво за да стигне до бокса. Така в резервоара на болида преди началото на състезанието има 105-110 кг гориво. Цялостния разход може да се контролира лесно и тук едва ли ще има много спънки и така стигаме до второто ограничение.
Второ: ограничава се моментния разход на гориво на 100 кг/час. При разход обаче от 100 кг/час няма как пилот да стигне до финала, защото горивото му ще стигне само за първия час от състезанието. В действителност обаче пилотите пестят гориво и карат с доста по-малък моментен разход. Как обаче FIA контролира този разход?
FIA сертифицира или хомологира (както повече ви харесва) датчици за разход, които се наричат разходомери или дебитомери. Те се произвеждат от фирмата
GILL и работата по тях започна през 2011 година. Въпросните датчици са ултразвукови и принципа им на работа е доста прост. Датчика излъчва през преминаващия през него флуид ултразвук, като измерва времето за преминаването му и спрямо това определя скоростта на преминаващия флуид. Датчика има фиксирано сечение, което означава, че като знаем скоростта на флуида, лесно можем да определим разхода. Всичко това обаче се извършва от електроника, а самите датчици се калибрират индивидуално.
Този тип дебитомери се влияят от температурата на преминаващия флуид от плътността и вискозитета му. Според производителя дебитомера може да измерва моментен и постоянен разход, посока на флуида, температура, както и общо преминал дебит.
Както всяко измервателно устройство и този дебитомер си има точност. Според производителя му 52% от всички произведени дебитомери имат точност от 0.1%, а 92% от тях имат точност от 0.25%. Сами можете да сметнете, че грешката при преминал 100 кг флуид ще бъде под 250 грама.
И така стигаме до дисквалификацията на Даниел Рикардо днес заради моментен преразход, който на няколко пъти е минал границата от разрешените 100 кг/час. Ред Бул са били предупредени няколко пъти, но според тях дебитомера, който FIA е одобрила и който се използва не само във Формула 1, но и във WEC има много проблеми, не отчита вярно и създава много проблеми на всички.
Ако приемем думите на Кристиан Хорнер за чиста монета, то не става ясно, защото чак в неделя отбора решава да спори и да не съобразява с предупрежденията. Ако прочетете
цялото решение на комисарите, то ще забележите, че драмата е започнала още в петък. Ред Бул са сменили веднъж дебитомера, отново са получили резултати, които не са ги удовлетворяли, но не са удовлетворявали и FIA. Ако се върнем на процентите и произведените датчици, то възможността на датчика да не работи е около 8%. Два дебитомера да не работят ... е, вие преценете. В крайна сметка отбора се връща към първия дебитомер и въпреки предупрежденията решава да разчита на собствените си измервания. Те се извършват директно на инжекторите и според Хорнер са 100% коректни, защото били ... калибрирани.
Кристиан Хорнер стигна обаче и по-далече, като директно заяви, че дебитомерите, които FIA е избрала не струват. Според него те създавали много проблеми, а освен това допусна, че е възможно да има отбори с повредени и дори отбори, които карат без такива дебитомери (или са изключени поради повреда). Твърде силни думи от Хорнер, които няма да му направят услуга при евентуално обжалване.
Хорнер обаче не уточни с какъв клас на точност се измерват или каква е допустимата грешка при тях, защото повярвайте няма измервателен уред, който да не греши в някаква степен. Няма да се задълбочаваме и да стигаме до измервателни лаборатории, сертифицирани такива и т.н. и т.н.
FIA изрично е посочила, че дебитомера им е първичното устройство по което ще отчита моментния разход. За съжаление нямаме достъп до техническите директиви, където е описан вторичния или заместващия начин на отчитане при установена от FIA повреда, но все пак знаем, че има алтернативен вариант. Ред Бул обаче отново не са се съобразили и са решили, че собственото им измерване е точно. Колко точно? С какво е сравнено и как е определено, че е точно не става ясно. Може би ще научим повече подробности след около месец, когато вероятно Ред Бул ще получат отговор на обжалването си. Ако разбира се се стигне до обжалване. Ред Бул имат 96 часа за да решат дали да обжалват или не, но ако разчитат, че ще оборят FIA просто с "нашето измерване е по-точно, защото е калибрирано ... " няма да успеят.
Надявам се това да е внесло известна яснота относно правилата и ограниченията за горивото този сезон. Ако имате въпроси или допълнителна информация, то коментарите по-долу са за това.
Още от сезон 2014:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари