В чудният свят на Формула 1 винаги са се случвали интересни и странни неща. Свят, който би трябвало да е top of the top или черешката на тортата продължава да се лута и да не знае какво точно е. Формула 1 е спорт. Моторен спорт. Няма как да е иначе, защото така пише на сайта на FIA.
Според много от шефовете на отбори, а вероятно и според Бърни Екълстоун Формула 1 е и шоу. А за нас?
Лично според мен Формула 1, както и всеки друг спорт е шоу, но само ако не му създаваш сценарии и оставиш това на самия спорт.
Преди две години FIA след консултация с отборите промени правилника с идеята да имаме повече изпреварвания - най-силно исканата от феновете промяна. Появи се KERS - системата, която щеше с едно натискане на копчето да даде на пилота повече конски сили и той да изпревари пилота пред себе си. Е, това не се случи. Не се случи, защото просто беше извадена от контекста и присадена в болидите с характеристики, които бяха оприличени като меко казано смешни. Година по-късно отборите се разбраха да не използват системата KERS, защото им предстоеше голяма промяна в правилата.
През същата тази 2009 година се появи и още една промяна, която обаче много бързо беше забравена. Появиха се подвижните предни крила. Спомнихте ли си? Да, те бяха въведени познайте защо? Браво! За повече изпреварвания! Когато пилота е близо до болида пред него той може да промени ъгъла на атака на предното крило, да намали притискането и хоп изпреварване. Има ли смисъл да питам кога сте видели изпреварване с това подвижно крило? Не, защото такива нямаше. Всъщност пилотите използваха това подвижно предно крило за да контролират баланса в болида и най-вече износването на гумите. Защо не се получи? Пилота беше лимитиран до две такива смени за обиколка. И така имахме поредното изкуствено правило, което не работи.
Две години по-късно Формула 1 отново се връща към системата KERS. Тя ще продължи да бъде с абсолютно същите характеристики като през 2009-та година. Този път само три отбора - новаците през 2010-та, няма да започнат сезона с нея. KERS беше използвана през 2009 основно за защитаване на позиция, какво ще бъде различно през 2011, когато още повече болиди ще разполагат с нея? Лично аз не съм голям оптимист относно идеята, че ще бъде използвана за изпреварване.
След две години в които предното подвижно крило не донесе така желаните изпреварвания сега Формула 1 реши да се отърве от него. Но пък вече ще имаме подвижно задно крило. Поредна проба за повече изпреварвания. И отново с доста условности. В тренировки и квалификации пилотите ще могат да го използват когато искат, но в състезание това ще се случва само на определено място от пистата в точно определена зона и на точно определено разстояние между два болида. Разбира се за да е "по-интересно" пилота, който бъде изпреварван няма да може да използва крилото си.
Според информацията, която има до момента "отварянето" на задното крило носи предимство между 10 и 15 км/ч. В тези граници беше и предимството на болидите със системите F-duct от миналата година. Е, там в края на сезона всички водещи отбори разполагаха с тях, както сега всички отбори ще разполагат и с подвижно задно крило, но правилото, че изпреварваният пилот не може да се защити с "отварянето" на крилото си уж ще промени нещата. Само, че зоната, в която трябва да се случи изпреварването е добре известна, както е и добре известна защитната траектория. Съвсем не съм убеден, че болидите в челото на колоната ще могат да се изпреварват по този начин. И ако се окаже, че подвижното крило просто помага за задминаване на изостанали болиди ... е всъщност няма да е нищо ново. Поредното правило ...
Този път обаче FIA даже ни предупреди, че ако крилото не сработи лесно може да го премахне. При дефект в системата за задвижване на задното крило може да стане доста опасно. Все пак подвижният елемент би трябвало да "падне" от само себе си под натиска на въздушният поток и така риска е сведен до минимум.
И за да е съвсем интересно преди началото на сезона или може би за да има какво да се пише и говори в дупката оставена от Бахрейн, г-н Екълстоун реши да подхвърли поредната си идея: Защо да не направим изкуствен дъжд, да понамокрим пистата в края на състезанието и ... нали знаете, че най-интересните състезания на напоследък са на дъжд?
Правилно защо не? Защото може би г-н Екълстоун и всички, които се въодушевиха от гениалната му идея забравят, че не мократа писта е интересното на състезанията на дъжд, а факта, че състезанието става непредсказуемо. Разбира се можем да направим какво ли не, все пак компютрите могат да симулират всичко ... но не е същото. И няма да бъде.
През този сезон Пирели замениха Бриджстоун като единствен доставчик на гуми. Направиха гуми, които да не издържат по цяло състезание, нещо което отдавна трябваше да се случи. В момента кой ли не се оплаква. Но пък гумите са еднакви за всички. Точно както и условията на пистата са еднакви за всички.
И тъй като до голяма степен отборите сами пожелаха такива гуми на тях ще трябва да "благодарим" за факта, че не поискаха от FIA увеличение на броя гуми за един състезателен уикенд, който остава непроменен. Това пък означава, че ще гледаме по-малко каране в тренировките.
От FIA пък е крайно време да се сетят, че правилото за задължителното използване на двата типа гуми вече е безкрайно ненужно, поради голямата разлика в смесите на Пирели.
Така е в света на Формула 1 - най-високо технологичният спорт продължава да допуска детински грешки ... а всички ние просто гледаме ... умно ...
Още от сезон 2011:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари