Новата Формула 1

12/05/2011 18:56, Огнян Тенчев (drJeckyll), 1398/2537 прочита, 22 коментара

 


След четири старта е време да напиша и нещо за "новата" Формула 1. Наричам я новата, заради въведените тази година "подобрения", като системата за подвижното задно крило - DRS, новите гуми на Пирели и разбира се завърналата се в болидите система KERS.

Харесвам ли я? С една дума - Да. По-добра ли е отпреди година? Трудно ми е да преценя. И ако се чудите защо, то е просто защото "новата" Формула 1 залитна в друга крайност - нещо, за което писах преди време. Сега имаме безброй изпреварвания, още толкова спирания в бокса и неспирен екшън. Чудесно нали?

Само че успяваме ли ние да разберем какво се случва?

Като за начало тази година излъчването на FOM пропуска доста неща, които се случват на пистата. Разбира се, при повече от 120 изпреварвания и 80 спирания в бокса, които имахме на пистата в Турция например, е доста трудно да се следят нещата. Просто разделете 120 на 58, колкото бяха обиколките и ще видите, че най-просто казано във всяка обиколка е имало по две изпреварвания. Сега добавете и поне по едно спиране в бокса всяка обиколка. Колкото и информация да тече по екрана, то ние по никакъв начин не разбираме кой например колко обиколки е направил с дадени гуми в стинта си до момента. И ако Пирели се постараха с маркерите на гумите, сега те просто не са ни нужни.

Разбира се, разполагаме и с live timing, който обаче вече е на солидно количество години, без да е пипнат и информацията в него е просто вече недостатъчна. Всеки фен може да си закупи и приложението на FOM за мобилни телефони и таблети или пък да използва свободната версия, но честно казано и там няма да получите кой знае колко повече информация за случващото се на пистата. Най-високо технологичният спорт трябва да направи още една стъпка напред и да отвори за феновете още информация.

Защо пиша за недостатъчната информация? Много е просто. Ако на пистата пилотите са гума до гума, то реално позициите им се определят според избраните от тях и от отборите стратегии. Успява ли редовият фен да разбере как, изведнъж пилот, който до преди минути е бил на трета позиция изведнъж се озовава на 12-та? Е, тук може да се поспори дали това не е работа на коментаторите, както каза Мартин Брандъл, но пък аз не съм съгласен с него. Формула 1 винаги е бил сложен спорт и никога не е бил за широката публика. Сега обаче имаме всички предпоставки спорта да стане популярен. Или поне така изглежда. Това обаче, което няма да задържи вниманието на публиката, е неяснотата породена именно от липсата на информация какво и как се случва на пистата.

Но да се върнем на самата писта и да се спрем на всички нововъведения едно по едно.

Първо системата за подвижното задно крило - DRS. Редица фенове я намират за много добра идея - на подобно мнение е и Нико Розберг. И да, наистина системата сама по себе си е чудесно нововъведение, но както често се случва лошо изпълнено. Защо лошо? Защото използването й не зависи от пилотите на пистата. Те трябва да се намират в точно определена зона, да се намират на точно определено разстояние до болида пред тях и чак тогава да получат право да я използват. И това не е всичко. Пилотът, който бива изпреварван няма право да използва същата тази система, за да защити позицията си. Всичко това е грешно. Ако има системи, като DRS те не трябва да бъдат ограничавани. Защо нямаме зона за KERS в такъв случай?

Но проблемът с DRS не спира до тук. В Турция например зоната за използването на системата беше избрана грешно. На права, на която и преди сме виждали изпреварвания, сега пилотите просто се задминаваха. Какъв е смисълът от това и кое по-точно беше интересното?

Ако FIA иска подвижното крило да има успех, то трябва да взима предвид например данните от петъчните тренировки, преди да определи зоната за изпреварване. Друг вариант, който е разбира се и по-доброто решение, е просто в състезанието, точно както и в тренировките и квалификацията да няма ограничение за използването на DRS.

В Турция DRS не решаваше кой знае колко проблема с изпреварванията, просто защото гумите на Пирели го правеха. И така стигнахме до втората голяма промяна в "новата" Формула 1 - гумите.

Пирели направиха гуми, каквито отборите поискаха. Новите гуми, които не издържат дълго, носят многото изпреварвания. Носят и многото спирания в бокса. Времената, които пилотите записват с нови и стари гуми, са много различни и така тук се появява тактиката.

Няма как обаче да не признаем, че и тук има нещо сбъркано. Пилотите и отборите са по-загрижени за гумите и в крайна сметка един пилот може да прогресира в състезанието само ако разполага с достатъчно нови гуми. Защо тогава да се хабят в квалификацията? Защо ни е квалификацията и защо трябваше да минем през безкрайните й промени, докато стигнем до сегашния й формат?

Рано или късно отборите ще "разберат" гумите на Пирели и въпросите ще стават все по-малко, но до тогава няма да има битки за позиция гума до гума обиколка след обиколка просто защото нечии гуми ще си отидат само след обиколка. Ще има пазене на гуми и изпълнения на стратегии. Всъщност това го видяхме в Турция с пилотите на МакЛарън.

Стратегиите винаги са били част от Формула 1. Когато обаче, имаме повече стратегии имаме по-малко истинско каране и състезание. Помните ли след състезанието в Китай какво каза Марк Уебър? "Сега е повече тактика и по-малко състезаване". И това от пилот, който стигна до третата позиция от 18-та? Същият този Марк Уебър малко по-късно е споделил с Мартин Брандъл, че не му е било интересно в състезанието, просто защото задминаването на болиди със стари гуми не е кой знае какво постижение. Пилотите със стари гуми дори не си правят труда да се защитават. Те знаят, че нямат никакъв шанс. И ако за феновете в момента всичко е интересно и ново, то така ли ще бъде след още да кажем десет или 20 старта?

Пирели ми потвърдиха, че още за следващото състезание в Испания ще видим новите "по-твърди" твърди гуми. Това обаче няма да е достатъчно. И тук отново идва ред на FIA. Правилото за задължителното използване на двата типа гуми в състезанието е отживелица. То беше въведено, за да се "поправи" именно факта, че гумите бяха прекалено издръжливи. Сега това вече не е така. Правилото трябва да бъде премахнато и нека всеки отбор и пилот да избира как да кара.

Изпреварванията и спиранията в бокса може би подобряват шоуто, но определено не подобряват спорта, просто защото повечето от тях не са истински. И ако Формула 1 продължава да залита към шоуто, то вероятността да привлече нови фенове ще расте. Това обаче едва ли се отнася за фенове, които наистина следят и се интересуват от спорта. Спортът, в който трябва да има най-бързите болидите с най-добрите пилоти, а не актьори и статисти.

Да, "новата" Формула 1 е интересна. Колко обаче? Това зависи само от вас. Ако я разбирате и сте доволни от случващото се на пистата, то тя има успех.

Според мен обаче нещата са далеч от перфектни и направените промени трябва да бъдат отново поправени. Силно се надявам това да се случи скоро.


Още от сезон 2011:




Коментари

 
ferrarko
ferrarko_at_gmail.com
Спор | Отговор
Браво, много точен и истински коментар!
Рейтинг: [3|3|0.53] 3 / 3

Публикуван на: 12/05/2011 23:52

 
jojovi4
jojo_jojovi4_at_abv.bg
Спор | Отговор
Късно е и публикацията не се радва все още на много прочита,утре обаче съм сигурен,че коментарите ще следват един след друг.При положение,че феновете на различните пилоти нямят нищо за делене по темата се надявам да има и доста интересни предложения,аз също си напъвам главата проста,ама нищо не се ражда.Все пак за мен е по-добре да има няколко десетки изпреварвания на 12-ти завой отколкото един единствен сблъсък между двата редбула.Мисля си,че 12-те секунди на пълна газ след 10-ти завой са основната причина за това чувство на пренасищане,но все пак подобни места няма чак толкова много по другите писти,освен на Спа и Монца,но дотогава има доста време за реакция от ФИА.Спомнете си колко стопа направи Перес в Австралия,а и тенденцията е Пирели да подобряват гумите си,просто осми завой ги изяде,един вид частен случай.Бях на пистата на стотина метра от екрана и видях и разбрах абсолютно всичко случващо се долу на трасето,пред телевизора и с коментаторите сигурно е било още по-ясно.За мен няма проблем,ако сезона продължава по подобен сценарий.Много по-интересно ми е спрямо 2010,въпреки че победителите от първите четери старта не са ми от любимците
Рейтинг: [0|4|0.00] 0 / 4

Публикуван на: 12/05/2011 23:57

 
Отдавна се ядосвам ,че вече не е толкова интересно колкото да кажем 1985-1991 тогава са истинските състезания газ до дупка каране на ръба ,а сегааа.... пази гумите, пази двигателя, пази ск. кутия .Вече стана състезание кой може да запази повече ресурс на болида .Пирели не искам да ги коментирам "Дедо" кара в Китай направо и хвърчат парчета гума колкото топче за тенис на маса съмнявам се отборите да са искали точно това.DRS е до някаква степен полезна но според мен трябва да се даде шанс на изпреварвания да ползва DRS и самата система да се ползва на цялата писта.KERS е абсолютно безмислен разход на пари . Какво бих искал аз да се направи - Без ограничения на двигатели ,ск.кутии и т.н.(това е скъп спорт който няма финанси...да хваща гората),отпадане на глупостта без презареждане,връщане на тестовете,премахване на KERS,по издръжливи гуми,и най вече ФИА да спре да променя правилата всяка божа година .Да следенето на състезанието става трудно в интерес на истината в Китай до последните 15 обиколки не знаех точно какво става кой ще спира кой няма да спира.
Рейтинг: [1|3|0.08] 1 / 3

Публикуван на: 13/05/2011 00:22

 
simba
simba_at_sivosten.com
Спор | Отговор
Специално за следенето кой кой изпреварва - получава се, отваряш си лайв тайминга и драйвър тракъра на единия екран, пускаш си лайв фийда на големия екран и се ориентираш. Каквото изпуснеш - в ф1 форума след състезанието. Но действително става малко сложно (бих казал че една индикация на всеки гумите колко обиколки ги е търкалял и от какъв тип са някъде по екрана би била добра идея де). Специално в Турция станах четириок по едно време.

Друг е въпроса за ДРС. Половината пилоти го харесват половината не. Хамилтън мисля последен рече че е добра идея, колкото и да е неприятно като те изпреварват. Тук като че ли съм съгласен с Еди Джордън, че като за начало не се представя зле, въпреки че се вижда, че трябва да се пипне на някои писти (зоната в Турция и дължината в Китай например).

По въпроса за гумите съм съгласен. Да направят разликата между двата типа точно толкова голяма, че да си заслужава стоп по-малко срещу по-твърди гуми, твърдите с издръжливост на Георги Димитровки и да оставят инженерите да се потят без ограничение в мисленето с какви да излиза пилота им. Просто ми липсва времето когато един пилот кара с един стоп друг с три и двамата са горе долу на едно дередже с малко предимство на единия... До скоро знаехме че всички ще са с малко спирания, сега се знае че всички ще са с много и после Хамилтън пита Лий Макензи - "след четвъртия стоп, ъ-ъ-ъ всъщност четири или пет спирания направих?".
Рейтинг: [1|3|0.08] 1 / 3

Публикуван на: 13/05/2011 00:28

 
JM
jm7_at_abv.bg
Спор | Отговор
Няма никаква нужда от DRS, KERS и нежни гуми. Единственото от което има нужда е по-слаба аеродинамика, т.е. по-малко турболентен въздух зад болидите. Това е панацеята за интересни състезания.

Ето ви например 3 снимки на Макларъни:

1988 - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/84/Ayrton_Senna_1988_Canada.jpg

1998 - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/80/Mika_Hakkinen_2008_Stars_and_Cars_McLaren_MP4-13.jpg

2008 - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Lewis_Hamilton_2008_Britain_3.jpg

Какъв е извода ? - Колкото повече аеродинамични елементи - толкова по-малко изпреварвания.

Също така дозареждането с гориво правеше стратегиите МНОГО по-интересни отколкото смяната на гуми през 10 обиколки. И то такива гуми, с които пилотите ги е страх да предприемат по-рисковани изпреварвания (едно от нещата, което прави състезанията интересни), за да не трябва на следващата обиколка да спират в бокса за смяна, както направи Хамилтън в Турция. Уникална тъпотия ...

Относно TV излъчването ... положението е под всякаква критика. В момента е невъзможно да си в час какво се случва на пистата. За да си в час трябва задължително да има HUD (heads-up display) с постоянна информация на куп за това каква е разликата от първия (която може да се редува с разлика между пилотите), колко стопа са направили и с какви гуми са в момента. Също така най-добре е тази информация да се показва отстрани както е в квалификацията за първите 12 и да се сменя за другите 12 например през 30 секунди, като същевременно информацията се update-ва на всеки сектор.

В момента тези 3 неща се показват поотделно (информация за гумите въобще не съществува), като се сменят понякога през 5 минути !!! Например се показва 5 минути само информация кой колко стопа е направил, което е меко казано малоумно. На всичкото отгоре информацията се показва за супер кратко време и то само за 6 пилота и е АДСКИ трудно да се "сглоби цялата картина" за това какво се случва.
Рейтинг: [4|6|0.35] 4 / 6

Публикуван на: 13/05/2011 04:34

 
JM
jm7_at_abv.bg
Спор | Отговор
Ето една елементарна снимка, която направих относно това каква ми е идеята за HUD-a на ТВ излъчването: http://uploadpic.org/storage/2011/3WPkkFdkAGdiNd7s4LeYWlk0.png

По този начин дори могат да се следят абсолютно всички пилоти. Не е нужно да се сменят по 12 както написах по горе.
Рейтинг: [4|4|0.60] 4 / 4

Публикуван на: 13/05/2011 05:44

 
Ivan
ivand_at_abv.bg
Спор | Отговор
Аз си мисля.че в момента с тези гуми няма нужда от ДРС. Ако искаме да виждаме малко по-истински изпреварвания. Или да намалят ъгъла на отваряне на крилото. Защото сега с ДРС и нови гуми и прелитат около другата кола. Би било хубаво да има индикация на екрана за типа гуми. Или на лайвтайминга да е, ако не е на екрана на ТВ.
Рейтинг: [0|2|0.00] 0 / 2

Публикуван на: 13/05/2011 10:46

 
@JM: Отличен пост, и чудесна статия. И двамата получавате още един глас в подкрепа. Бих добавил и едно число, което да е видимо само на лайв тайминга, което обозначава колко обиколки е направил пилота с текущите гуми.
Ще пиша един имейл на livetiming@formula1.com ....
Статията на Огнян Тенчев просто напълно отразява моето мнение.
Рейтинг: [0|2|0.00] 0 / 2

Публикуван на: 13/05/2011 11:07

 
Ka6onio
akrustanov_at_gmail.com
Спор | Отговор
@JM: Точно тук се връщаме на проблемът с двигателите и зелената безопастност. Мощен двигател - не ти трябва аеродинамика, слабо двигателче - трябва ти аеродинамика. И тъй като двигателите са замразени и общо взето еднакви (не ме изяждайте сега), то начинът на отборите да свалят секунди е чрез аеродинамични елементи, основно. Защо се стига до слаби двигатели... е па нали зеленото е на мода и трябва да сме икономични; също така, по - слабите двигатели и повечето сейфти оборудване вредят на масата на автомобилите, но ги правят по - безопасни. От друга страна, безопастността е важна...
но тя вреди на спорта, който е създаден да бъде опасен.

Следователно: V12 турбо, четири гуми, волан и седалка и ще гледаме шоу. За съжаление това май няма да се случи скоро. А до тогава, ще гледаме нагласена формула.
Рейтинг: [1|4|0.06] -2 / 4

Публикуван на: 13/05/2011 13:27

 
h_21
h_21_at_abv.bg
Спор | Отговор
Мисля, че новите правила са добри, но нещата станаха прекалено лесни и вече не е толкова вълнуващо изпреварването, защото е по-скоро задминаване. За мен едно единствено нещо трябва да се направи и то е връщане на зареждането с гориво. Идеята е, че разликите в скоростта между нови гуми->тежък болид и износени гуми->лек болид ще е значително по-малка откъдето и по-голяма нужда освен от DRS и от пилотски качества за изпреварване.
Рейтинг: [2|4|0.18] 2 / 4

Публикуван на: 13/05/2011 13:46

 
М-да-а-а. Благодаря на Огнян Тенчев за статията! Разбира се написаното е вярно, но има и други страни - освен гледната точка на феновете. Циркът наречен Ф1 има много функции и балансирането им в 1 продукт не е лесна задача. Това е причината този "продукт-спорт" да се лута и търси формат за 21 век. Излъчването определено е остаряло, но погледнете мениджмънта на ФОМ - средната възраст е над 60г. HUD-a е меко казано смешен и информацията, която дава - жалка. Сигурен съм, че много хора от кервана си задават тези и още много други въпроси, в крайна сметка ДРС е мислена поне 2 г. преди ние да знаем за системата и да я видим в действие. Странното не е в самата система, а в това, че ФИА определя/ограничава нейното използване.
За мен лично, миналият сезон беше много интересен /сбор от много фактори и борба за титлата до края/, дори без презареждането с гориво и ПИРЕЛИ. Новите правила важат за всички и според мен са ОК засега или може би ми трябва повече време за да имам по-ясна визия!? Все пак очаквам всяко състезание с нетърпение, нещо, което преди 7-8 години беше започнало да изчезва.
Рейтинг: [2|4|0.18] 2 / 4

Публикуван на: 13/05/2011 14:36

 
Todorov1983
fresh_todorov_at_abv.bg
Спор | Отговор
+1 за Док и JM
Рейтинг: [0|2|0.00] 0 / 2

Публикуван на: 13/05/2011 15:11

 
rusnakapz
rusnakapz_at_abv.bg
Спор | Отговор
Всичко е хубаво което всеки е написал,но лошото е че от нашето мнение нищо не зависи за съжаление,а зависи само от господа,който отдавна са за пенсия и всячески въртят Формулата само и само да са в играта,но така играта става един театър с предизвестен край до някаде.
Рейтинг: [0|2|0.00] 0 / 2

Публикуван на: 13/05/2011 15:44

 
JM
jm7_at_abv.bg
Спор | Отговор
@Ka6onio: Ако всичко това се случва заради опазването на околната среда, тогава не е ли най-лесно да се направят 1000 коня хибридни двигатели ?! Хем ще са мощни, хем "зелени". Целта е състезанията да станат по-интересни. Плюс това колкото по-елементарна е аеродинамиката толкова по-лесно повече отбори ще могат да се борят за позиции в челото, което е равносилно на още по-интересни състезания ...

Рейтинг: [0|2|0.00] 0 / 2

Публикуван на: 13/05/2011 19:56

 
Всичко писано до тук е така, спор няма.
Но, ако FIA иска да подобри шоуто, не е зле да се замисли и да
вкара две-три нерегулирани кръстовища, а може и една българска
патрулка.Е тогава ще падне шоу
Рейтинг: [0|1|0.00] -1 / 1

Публикуван на: 14/05/2011 11:30

 
Ka6onio
akrustanov_at_gmail.com
Спор | Отговор
Е те май Топ Гиър вече го бяха предложили това... Да има състезание на тяхната писта, която е под формата на осмица...
Рейтинг: [0|2|0.00] 0 / 2

Публикуван на: 14/05/2011 12:01

 
NedkoKrastev
Krystev_at_abv.bg
Спор | Отговор
Док страхотна статия и няколко много добри коментара . Проблемът на днешната F1 според мен е, че правилата непрекъснато се надграждат. Т.Е. на мода когато бяха ограничаване на разходите се въведоха множество и тежки забрани. След това се разбра, че така направените автомобили не носят нужното шоу. И тук вместо да премахне малко забрани и да се върнем към нещо познато, FIA запазиха всички забрани и започнаха да трупат върху тях решения за подобряване на шоуто. Няма ли да бъде по-интересно ако всички отбори имат достъп до всички типове гуми и сами да избират какви и колко да ползват? Тогава ще се върнем отново до уменията на екипите да изработват стратегии според способностите на своите пилоти, а не според типа гуми, които Пирели им доставя.Също така никог ане съм разбирал защо трябва да има ограничения от сорта на предното крило трябва да е такова и такова, Задното .... не трябва това, не трябва онова. Всички тези забрани постепенно тласкат отборите към създаването на еднотипни болиди. Утре ако FIA реши, че трябва да уеднакви и окачването и резорвоарите и още каквото се сетите? Според мен забраните и ограниченията трябва да са само базови - минимално тегло, минимална височина, максимална мощност на двигателя и т.н. И тогава ще имаме интересни решения и брилянтни състезания.
Рейтинг: [0|2|0.00] 0 / 2

Публикуван на: 14/05/2011 13:00

 
Ka6onio
akrustanov_at_gmail.com
Спор | Отговор
@NedkoKrastev: Тогава пък проблемът е, че ще имаме само Ферари вс. МакЛарън. Май всичките тези забрани бяха въведени и с цел уеднаквяване на силите. (и май точно затова изчезнаха производителите от спорта)
Рейтинг: [0|2|0.00] -2 / 2

Публикуван на: 14/05/2011 15:56

 
Alonso
mondrio_at_abv.bg
Спор | Отговор
Мисля че прекаленото много нововъведения и това че забравята да махнат старите които вече са ненужни, твърде "идеалните" нови части по болидите и многото компоненти които са изпипани до милиметър направиха спорта скучен... Но, момчета нека не забравяме че всъщност каквото и да ви говорят знайте че става дума за пари...нищо от типа на искам повече изпреварвания искам екшън ... пълни простотии..пари пари и пак пари жалко защото преди не е било така...преди спорта си е бил спорт... може би след титлата на хамилтън вече не изживявам старите тръпки и състезания ...
Рейтинг: [0|2|0.00] 0 / 2

Публикуван на: 14/05/2011 16:57

 
Tsvetan
yordanov17_at_abv.bg
Спор | Отговор
Аз започвам да се превъщам във враг на DRS, защото се обезличиха пилотите. С едно натискане на бутона и си пред опонента, каде е майсторството? Вече дори го няма и дефанзивното карене (в което си имаше чар), колкото и да си добър нямаш шанс. И съм на мнение, че сега не се изпреварват а се разминават! Гумите трябва да са по- издържливи с по-две спирания, не с 4, защото и квалификациите се прецакаха, отборите започнаха да пазят гумите от Q, за състезанието.
Рейтинг: [2|2|0.43] 2 / 2

Публикуван на: 14/05/2011 20:58

 
he4o_xz
he4o_xz_at_mail.bg
Спор | Отговор
Имаше една много хубава мисъл, че който се рови в миналото няма бъдеще. На всички ни се иска да гледаме състезанията от края на 80-те и началото на 90-те, но всичко е с времето си. Ако се вгледаме по-внимателно в работата на инженерите, може би ще открием малко повече интрига преди всяко състезание. Заедно с развитието на формулата се налага и публиката да става все по-интелигентна. Това от което имам лично аз нужда в момента е повече информация отностно аеродинамичния пакет на отделните отбори, за да бъда нясно с какво примерно е по-добро новото предно крило от старото.
Рейтинг: [1|1|0.27] 1 / 1

Публикуван на: 14/05/2011 23:16

 
Rumen
rumen_1981_at_yahoo.com
Спор | Отговор
Браво на Док, много интересна статия, тя напълно описва това, което смятам за сезона до момента.

Още от самото начало ми беше чудно, защо правилото да бъдат ползвани задължително и двата типа гуми в състезанието ще остане при условие, че от Пирели изрично бяха поискани гуми, които да се рушат бързо.

За DRS, съм на мнение, че почти всички фенове желаем, системата да бъде ползвана навсякъде и по всяко време, но съвсем друг въпрос е, дали пилотите ще са на същото мнение, тъй като например Рубенс Барикело определено обяви, че системата може да бъде "опасна и застрашаваща живота на пилотите".

Разбира се, сигурността е много важно нещо, което в никакъв случай не трябва да се пренебрегва, никой не иска отново да преживява кошмара "Сена", но дали цялата тази сигурност, не отнема част от чара на Формула 1. Както и Ники Лауда каза "Днешните момчета изобщо не знаят какво е... днес те просто сядат, карат и да се блъснат - нищо! Днес с всичките мерки за сигурност, те имат по-голям шанс да се наранят вкъщи пред телевизора, отколкото в болида."

Така, че аз съм напълно за това, ако има DRS, то системата да може да се използва спрямо решението на самия пилот,навсякъде по пистата, по всяко време. Ако пилота реши, че е опасно да използва системата, така да е, но това да е решение единствено на пилота, а не да има зони в които да се ползва и то само, ако се намират на точно определено разстояние до болида пред него и чак тогава да получи право да я използва.

Относно коментарите за аеродинамиката и мощните двигатели - това е един от редките случаи в които съм съгласен с мнението на Монтедземоло - на Формула 1 не и трябват "малки турбо двигатели", след като може да бъде поискано от инженерите, да направят "мощни и екологични двигатели".
Рейтинг: [0|0|0.00] 0 / 0

Публикуван на: 15/05/2011 16:09

 

Нов коментар

 

Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация: f1.f-e-n.net/index.php/url14729