След четири старта е време да напиша и нещо за "новата" Формула 1. Наричам я новата, заради въведените тази година "подобрения", като системата за подвижното задно крило - DRS, новите гуми на Пирели и разбира се завърналата се в болидите система KERS.
Харесвам ли я? С една дума - Да. По-добра ли е отпреди година? Трудно ми е да преценя. И ако се чудите защо, то е просто защото "новата" Формула 1 залитна в друга крайност - нещо, за което писах преди време. Сега имаме безброй изпреварвания, още толкова спирания в бокса и неспирен екшън. Чудесно нали?
Само че успяваме ли ние да разберем какво се случва?
Като за начало тази година излъчването на FOM пропуска доста неща, които се случват на пистата. Разбира се, при повече от 120 изпреварвания и 80 спирания в бокса, които имахме на пистата в Турция например, е доста трудно да се следят нещата. Просто разделете 120 на 58, колкото бяха обиколките и ще видите, че най-просто казано във всяка обиколка е имало по две изпреварвания. Сега добавете и поне по едно спиране в бокса всяка обиколка. Колкото и информация да тече по екрана, то ние по никакъв начин не разбираме кой например колко обиколки е направил с дадени гуми в стинта си до момента. И ако Пирели се постараха с маркерите на гумите, сега те просто не са ни нужни.
Разбира се, разполагаме и с live timing, който обаче вече е на солидно количество години, без да е пипнат и информацията в него е просто вече недостатъчна. Всеки фен може да си закупи и приложението на FOM за мобилни телефони и таблети или пък да използва свободната версия, но честно казано и там няма да получите кой знае колко повече информация за случващото се на пистата. Най-високо технологичният спорт трябва да направи още една стъпка напред и да отвори за феновете още информация.
Защо пиша за недостатъчната информация? Много е просто. Ако на пистата пилотите са гума до гума, то реално позициите им се определят според избраните от тях и от отборите стратегии. Успява ли редовият фен да разбере как, изведнъж пилот, който до преди минути е бил на трета позиция изведнъж се озовава на 12-та? Е, тук може да се поспори дали това не е работа на коментаторите, както каза Мартин Брандъл, но пък аз не съм съгласен с него. Формула 1 винаги е бил сложен спорт и никога не е бил за широката публика. Сега обаче имаме всички предпоставки спорта да стане популярен. Или поне така изглежда. Това обаче, което няма да задържи вниманието на публиката, е неяснотата породена именно от липсата на информация какво и как се случва на пистата.
Но да се върнем на самата писта и да се спрем на всички нововъведения едно по едно.
Първо системата за подвижното задно крило - DRS. Редица фенове я намират за много добра идея - на подобно мнение е и Нико Розберг. И да, наистина системата сама по себе си е чудесно нововъведение, но както често се случва лошо изпълнено. Защо лошо? Защото използването й не зависи от пилотите на пистата. Те трябва да се намират в точно определена зона, да се намират на точно определено разстояние до болида пред тях и чак тогава да получат право да я използват. И това не е всичко. Пилотът, който бива изпреварван няма право да използва същата тази система, за да защити позицията си. Всичко това е грешно. Ако има системи, като DRS те не трябва да бъдат ограничавани. Защо нямаме зона за KERS в такъв случай?
Но проблемът с DRS не спира до тук. В Турция например зоната за използването на системата беше избрана грешно. На права, на която и преди сме виждали изпреварвания, сега пилотите просто се задминаваха. Какъв е смисълът от това и кое по-точно беше интересното?
Ако FIA иска подвижното крило да има успех, то трябва да взима предвид например данните от петъчните тренировки, преди да определи зоната за изпреварване. Друг вариант, който е разбира се и по-доброто решение, е просто в състезанието, точно както и в тренировките и квалификацията да няма ограничение за използването на DRS.
В Турция DRS не решаваше кой знае колко проблема с изпреварванията, просто защото гумите на Пирели го правеха. И така стигнахме до втората голяма промяна в "новата" Формула 1 - гумите.
Пирели направиха гуми, каквито отборите поискаха. Новите гуми, които не издържат дълго, носят многото изпреварвания. Носят и многото спирания в бокса. Времената, които пилотите записват с нови и стари гуми, са много различни и така тук се появява тактиката.
Няма как обаче да не признаем, че и тук има нещо сбъркано. Пилотите и отборите са по-загрижени за гумите и в крайна сметка един пилот може да прогресира в състезанието само ако разполага с достатъчно нови гуми. Защо тогава да се хабят в квалификацията? Защо ни е квалификацията и защо трябваше да минем през безкрайните й промени, докато стигнем до сегашния й формат?
Рано или късно отборите ще "разберат" гумите на Пирели и въпросите ще стават все по-малко, но до тогава няма да има битки за позиция гума до гума обиколка след обиколка просто защото нечии гуми ще си отидат само след обиколка. Ще има пазене на гуми и изпълнения на стратегии. Всъщност това го видяхме в Турция с пилотите на МакЛарън.
Стратегиите винаги са били част от Формула 1. Когато обаче, имаме повече стратегии имаме по-малко истинско каране и състезание. Помните ли след състезанието в Китай какво каза Марк Уебър? "Сега е повече тактика и по-малко състезаване". И това от пилот, който стигна до третата позиция от 18-та? Същият този Марк Уебър малко по-късно е споделил с Мартин Брандъл, че не му е било интересно в състезанието, просто защото задминаването на болиди със стари гуми не е кой знае какво постижение. Пилотите със стари гуми дори не си правят труда да се защитават. Те знаят, че нямат никакъв шанс. И ако за феновете в момента всичко е интересно и ново, то така ли ще бъде след още да кажем десет или 20 старта?
Пирели ми потвърдиха, че още за следващото състезание в Испания ще видим новите "по-твърди" твърди гуми. Това обаче няма да е достатъчно. И тук отново идва ред на FIA. Правилото за задължителното използване на двата типа гуми в състезанието е отживелица. То беше въведено, за да се "поправи" именно факта, че гумите бяха прекалено издръжливи. Сега това вече не е така. Правилото трябва да бъде премахнато и нека всеки отбор и пилот да избира как да кара.
Изпреварванията и спиранията в бокса може би подобряват шоуто, но определено не подобряват спорта, просто защото повечето от тях не са истински. И ако Формула 1 продължава да залита към шоуто, то вероятността да привлече нови фенове ще расте. Това обаче едва ли се отнася за фенове, които наистина следят и се интересуват от спорта. Спортът, в който трябва да има най-бързите болидите с най-добрите пилоти, а не актьори и статисти.
Да, "новата" Формула 1 е интересна. Колко обаче? Това зависи само от вас. Ако я разбирате и сте доволни от случващото се на пистата, то тя има успех.
Според мен обаче нещата са далеч от перфектни и направените промени трябва да бъдат отново поправени. Силно се надявам това да се случи скоро.
Още от сезон 2011:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари