Какво не проработи в ТВ7?

14/04/2012 20:08, (ivanikoloff), 1921/3048 прочита, 11 коментара

 

Авторски материал публикуван със съгласието на автора му - Иван Николов.

Като фен на Ф1 смятам за задължително след един три годишен период да се направи отчет на свършената работа. В бизнеса е нормално това да се случва много по-често и да се дават отговори на въпросите които всички си задават. Зрителите са потребителите на продукта Ф1, така че мнението им е от значение и трябва да бъде търсено. Когато пък задават въпроси, трябва да бъде отговаряно. Когато искат промени в болшинството си и то в дълъг период от време, тогава трябва да се осъществят тези проблеми. Но защо всичко това не се случваше? Причината е една:

 Мениджмънта. Кратък и точен отговор. Само че, хората в този мениджмънт се сменяха толкова бързо, че не съм сигурен дали помня всички! В един момент дори сегашния шеф на футболната лига, Стефан Капралов отговаряше за Ф1!

В началото като попаднах ме избраха защото предложих как да бъде подобрен коментара и имах някакви контакти във ФОМ. След това предложих в детайли как да бъде структурирано отразяването на Ф1 и GP2. Бях се подготвил много старателно като бях изгледал и анализирал такива предаванията, коментарите и pre-race show на близо 50 програми(не само Ф1, всякакъв моторспорт), а понеже бях нов в ТВ трябваше да прочета и книга за правенето на спортни предавания.

В крайна сметка моят план бе много прост. Целта бе да се оптимизират разходите, така че да се осигури възможно най-добрия коментар на състезанието. Резултата бе смесица от Спийд и ББС.
Шоуто преди началото трябваше да бъде направено по начин подобен на Спийд. Абсолютно никакво студио, а само картината от пистата която започва 30 мин. преди старта. Единствените прекъсвания трябваше да бъдат от материали които се предоставят от отборите и онборд обиколка с анализ. Коментара трябваше да бъде върху картината от стартовата решетка и това бе времето в което да се разкажат новините от изминалата седмица, а не по време на състезанието както бе традицията. Всичко това трябваше да бъде подготвено в почти последния момент, за да изчакаме докрай най-интересните видеа които отборите щяха да пратят и последните новини от тренировките и квалификацията. Все пак ставаше на въпрос за 2-3 видеа онборд обиколката.

В крайна сметка всички вие виждахте видеата на отборите и онборд обиколка, само че вместо да гледате как Хамилтън се приготвя да седне в болида гледахте нашите коментатори на фона на обикновено кичозен декор да взимат интервю от Камелия. Това всъщност оскъпяваше страшно много цялата продукция, понеже беше нужен декор, след това режисьор, оператори, асистенти, осветител, грим и гардероб – мнооого надници!

Много по-важната част бе коментара. Най-важното в него бе да се говори и мисли в бъдещо време, а не в минало! Коментаторите да следят състезанието и развитието на стратегиите, като създават очакване за предстоящите драматични моменти в него. Естествено бях описал и как те трябваше да се усъвършенстват, така както съм описал в предишния пост в блога. По този начин те много по-точно трябваше да разчитат спорните ситуации и да обясняват защо например еди кой си е катастрофирал. За съжаление това не стана и до края имаше много странно разчетени спорни ситуации, често точно обратното на това което ДК и Брандъл мислеха като пилоти.
Все пак следенето на стратегиите трябваше да бъде от изключителна важност, това бе най-големия минус на коментара преди това. Презареждането в бокса още съществуваше, изпреварванията бяха доста трудни и стратегията бе начина по който се решаваха състезанията.
Тогава трябваше да се реши проблема с липсата на информация, аз знаех как това става в ITV и реших, че аз мога да следя тайминга на Рено който тогава даваше информация за стратегиите, autosport.com, ББС или немските ТВ които имаха репортери в питлейна. По този начин, нашите коментатори с 1-2 мин. закъснение щяха да имат същата информация която имаха и коментаторите на ББС или двата немски канала. След това туитър се разви и информацията стана още повече!

 Езика също трябваше да стане по-малко официален и по-лек, без тежки термини, а всичко да бъде обяснявано с прости думи. Ако гледате НАСКАР, ще забележите, че всъщност коментара там е много технически, но в същото време доста разбираем за… да кажем най-непретенциозната част на американското население. Затова трябваше внимателно да намерим значенията и българските думи за много английски думи, много по-малко чуждици да се използват когато си имаме хубави и ясни български думи. Прословутото ейпекс на всички ни бъркаше в здравето! В това отношение мисля, че направихме доста напредък и то много бързо. Е все пак дизайнерите не ни помагаха със смахнатите наименования на разни аеро елементи, но това не зависеше от нас.

Имаше подобен план и за свободните тренировки и квалификациите, но те като цяло са доста по-лесни за следене, освен последните минути когато просто трябва да си много добре концентриран.

След края на уикенда, трябваше всеки един от нас да прегледа състезанията и да си направи отчет и да си намери грешките, да отбележи зоните в които трябва да се подобри като цяло работата ни. След това да се срещнем и всичко да се обсъди. Всъщност това става във всеки един отбор, понеделника или вторника пилотите пращат на инженера си доклад за уикенда и преди следващото състезание всичко това се обсъжда. Така е и в чуждите компании, само в България не се прави обстоен анализ.

Всичко това го изпратих и честно казано в началото се следваше, без последната част с доклада, това само аз го правех. Състезанието в Барселона се получи много добре.

Трябва да кажа, че в началото нещата вървяха много добре. След като избрахме коментаторите на нещо като кастинг, ние продължихме да правим много репетиции за да се сработят и те коментираха на стари състезания, които бях намерил само със звука на двигателите. Наистина направихме много репетиции и подготовката беше професионална.

Обаче шефовете, начело с легендарния образ Ангел Станчев, искаха студиото преди състезанието да бъде много добре изпипано. Просто за да се покажат какви са телевизионери. За съжаление г-н Станчев бе фен на един ориенталски стил музика и затова в студиото трябваше да има разголени девойки. Веднъж се опитах да му обясня какво е Ф1 по начин който той като шеф на медия трябва да разбира, но той като типичен фен на този стил музика просташки отхвърли всички аргументи. В крайна сметка това не пречеше кой знае колко на развитието на нещата.

Съвсем скоро след това дойдоха вторите нови собственици и всичко в този момент се преобърна с главата надолу! В един момент се оказа, че ние трябва само и единствено да се занимаваме със студиото и в него за Монте Карло трябваше да вкарваме дори модно ревю. Сигурно сте забелязали, че всека година след това Монако беше много „силно“ със световно неизвестни дизайнери, актриси и диджей които изместваха звездите от Ф1. Състезанието тогава получаваше третостепенна роля!

За съжаление целият фокус и усилия отиваха в правенето на студиото, което за мен бе изключителна загуба на време. Просто не бяхме дорасли и все още смятам, че Ф1 в България не е дорасла за такова нещо. Най-простия аргумент са графиките за гледаемостта на ББС, 50-те минути pre-race show абсолютно винаги имаха несравнимо по-слаби рейтинги дори и от форума след състезанието. Хората гледат Ф1 заради състезанието, а не заради излизането на Хамилтън на модния подиум! В състезанието трябва да бъдат концентрирани поне 75% от усилията на екипа, а не обратното когато имаме малък екип. Все пак не сме 60 човека като ББС или Скай.

След Монако разбрах повече за великите планове на новите собственици. Шефа беше австриец живеещ в Монако, с планински акцент на немския и развален английски. Без абсолютно никакъв опит в телевизии и по-лошото не особено технически грамотен. Той искаше всичко да бъде както при австрийската телевизия ОРФ и мислеше, че всичко става бързо и лесно. Като гледа 3D видеото на Ред Бул което служеше за шапка при нас, той поиска то да бъде променено и даде куп насоки на смаяния графичен дизайнер. Графика след като Пайр си тръгна каза, че за 100к Евро може и да станат промените.
Но г-н Пайр имаше голям размах. Той бе привлякъл англичанина Рупърт Шелбърн с над 250 ГП опит като журналист. Той трябваше да бъде продуцент на нашите студиа преди състезанията с кадрите на първия български тв екип на пистите.
Това което Рупърт искаше се случваше, нищо не му се отказваше. Изпълнителната директорка Евелина Колева слушаше и се съгласяваше. За съжаление Рупърт бе много артистична натура и в стремежа си всичко да се получи както той иска, просто допусна доста грешки и впоследствие си тръгна. Той очакваше, че ще може да работи както във Фуджи или някоя нормална телевизия, но ТВ7 в крайна сметка не може да си позволи такива разходи.
Той искаше предаванията да имат много повече блясък, очарование и да са секси – особено последното ;)
От своя страна пък г-н Пайр бе пропуснал да събере колектива на телевизията за да разясни плановете си, а това значеше атмосфера на несигурност и постоянно някакви слухове се разнасяха. Комбинацията от атмосферата и амбициите на Рупърт бяха с резултат много напрегнати дни преди ГП на Турция. Отделно той беше измислил, че е достатъчно да има само един коментатор. Което бе прецедент за Ф1! Нямаше как един човек да издържи всички свободни тренировки, квалификацията и състезанието – сам!
Хубавото бе, че Траян се справеше добре на пистата. Но от този момент натам, всичко бе променено завинаги и честно казано аз загубих много вяра, сега като погледна назад може би дори съм си губил времето. Причината е, че ръководството започна да оценява как сме се справили по студиото преди състезанието.

В последствие амбициите на Рупърт се развиваха все по-бързо, така както и раздуваше разходите си. В началото смятах, че той е по-разумен и много ясно му показах какви проблеми създава в коментара и че самото състезание е най-важно, но той нищичко от това не взе под предвид. В крайна сметка той не отчиташе, че работи за българска телевизия и заради това така бързо си тръгна.
Все пак Рупърт много помогна на Траян да навлезе в работата и да направи контакти на пистата. После обаче Траян доказа, че може и сам да се справя.
След Рупърт обаче, този фокус върху студиото остана докрай – това бе желанието на ръководството, те по това преценяваха как сме се справили!

 В края на първата година Клуб С1 рекламираха списанието си за първи път и така в началото на следващата година Иван Тенчев дойде да коментира. Това бе добре за състезанията в които Траян отсъстваше. При Тенчев мисля, че успя да си промени стила на коментара като стана по-динамичен и повече да следи самото състезание без да се откъсва с дълги разяснения с които да пропуска какво става на пистата. Много бързо през първата година и качеството на видео материалите които правехме стана наистина на много високо. Всичко това ставаше благодарение на Симеон Симеонов.
С Мони имахме голям късмет защото той бе фен на Ф1 и в същото време най-добрия монтажист в телевизията, а като гледам шедьоврите по други телевизии може би и един от най-добрите в България. За разлика от другите преди него, Мони знаеше кой е Фетел и кой е Буеми, това само по себе си бе голямо предимство.
В тези моменти нещата почваха да изглеждат добре, но тогава почнаха пак проблеми с ръководството. Продуцента Ники Илиев бе в конфликт с изпълнителната директорка, която направи много за да пречи по най-разнообразни начини.

За Ники мога да кажа, че за втората година бе организирал много добре техническата ни поддръжка от страна на телевизията, защото бе много трудно да работиш всеки път с различни хора! Той някак си успя да осигури постоянен екип, беше убедил много хора да работят в събота и неделя, което страшно много помогна нещата да вървят по-гладко. Той защитаваше нашите интереси пред ръководството и вътре в телевизията, наистина отборен играч.
Като една колоритна личност обаче той често искаше доста странни неща да бъдат включвани в студиата или коментара. Някак си с общи усилия успявахме понякога да му обясним защо не става, но тук ръководството бе направило грешка като не бе определило точно ролята на всеки според познанията и опита. В крайна сметка той си тръгна след конфликта с Евелина Колева и на негово място тя докара Ф1 Рейсинг и по-точно Атанас Марков. Положителното на Ф1 Рейсинг бе, че те раздвижиха рекламния отдел. Почти всичко останало обаче се развали.

Смея да твърдя, че имахме още много голям потенциал за развитие в края на 2010-та, много неща можеха и трябваше да се подобрят, но пък определено Ф1 по ТВ7 бе може би най-доброто отразяване на спортно събитие в българския ефир. За съжаление обаче летвата за спортното отразяване в България е много ниска. Също така заради постоянните интриги в ТВ7 покрай поредното ново ръководство или програмна схема, някак си Ф1 остана на заден план и никой не оценяваше нито рейтингите, нито качеството на работата ни.
Трябва да знаете, че рейтингите на Ф1 бяха в пъти по-високи от тези на разните други предавания с огромни очаквания които се появяваха всеки 3-4 месеца, но това никой не го интересуваше и Ф1 много бързо ставаше пренебрегнат продукт на телевизията.

Сега за моя любим рекламния отдел. За да пращаме екипи и както аз желаех коментатори на пистата, трябваха пари. Рекламния отдел в ТВ7 по отношение на Ф1 бе неактивен. Те дойдаха само първия път като се събрахме, а след това оставяха едни листчета за Ники Илиев кога какви реклами да има(очевидно избягваха контакт), в общи линии създаваха доста проблеми защото никога не знаехме колко минути реклама имаме за студио и кога, или в последния момент се разбира колко реклами ще има в състезанието! Веднъж аз по доста нахален начин изпросих да се дава ГП2 Азия с Арабаджиев и Кралев, та те се сетиха, че Виктория Груп може да рекламира в ТВ7 и Ф1. Преди това Виктория Груп рекламираше в други предавания на ТВ7, но не и Ф1! Помня, че дори ни питаха какви компании рекламират във Ф1?! Сигурно мислеха, че те са тайни и логата им не се виждат. Когато дойде Ф1 Рейсинг, тогава рекламата наистина се подобри. Обаче няма смисъл да обяснявам за сметка на какво:)

Според мен щеше да бъде чудесно, ако можехме да пратим коментатори на пистата, но за съжаление това никога не стана. Коментаторите щяха да имат много повече време за да направят контакти и да си задълбочат познанията по спорта. Това мое убеждение след това бе затвърдено когато говорих с коментаторите на други телевизии в Падока. Всички казваха, че през уикенда искат да имат свободно време за да събират информация на пистата, а не да чакат за интервюта или да пишат субтитри. В крайна сметка всички коментатори на пистата това правят.

Колкото до Наско Марков, той всъщност прекалено много се пренавиваше и когато застане пред камера или микрофон не можеше да се отпусне. Трябва да си без никакви притеснения и страхове за да можеш да се концентрираш, не е много сложна работа да следиш едно състезание – всеки по-голям фен го знае. Той обаче постоянно се пренавиваше и се опитваше не 2 дини под една мишница, а 3-4 дини да носи под една мишница, отделно той е човек със семейство. Имаше прекалено много задължения които неговия шеф в издателството на списанието му беше отредил. Иначе наистина е голям фен на много дисциплини в моторспорта, нещо което аз оценявам много високо, но просто психически като не можеш и нямаш таланта от първия път да се справиш… много е трудно. Затова е много важно да си честен със себе си като си даваш оценка. А ако си шеф на човек който е претоварен и ти продължаваш постоянно да му даваш нови задължения… трябва преди всичко доста да се замислиш ти самия колко си добър шеф.

Като заключение, трудно е вината да бъде поета само от един човек. Много е тежко да се променят хора и навици, особено когато това значи повече усилия да се полагат за в бъдеще. Обаче инициативата за промяна при всички положения трябва да идва от ръководството и според мен няма две мнения, то бе слабо.
Резултатите през годините също го показват, било то като рейтинги или финансови. Имаше десетки очевадни проблеми за които те трябваше да се намесят.
Феновете също доста направиха за да покажат какво им се харесва и какво не. За съжаление ръководството взимаше под внимание тези настроения и те имаха влияние, но не колкото на всички се искаше. Сега връщайки се назад мисля, че сигнали в Господари на Ефира(за съжаление знаем какво стана с тях) или някаква критика от други медии би имала много по-добър резултат, тогава вероятно повече щеше да ги заболи след като собствениците видят как се подиграват с тяхното чедо ;)

В крайна сметка амбициите на ръководство и собственици никога не бяха изпълнени. Много е трудно когато хората над теб не се интересуват от тази работа и не полагат усилия да работят от близо с екипа си или пък са такива които имат авторитарен стил на работа въпреки непознаването на материята и дори не могат да изтраят да изгледат едно състезание. Затова ръководството на ТВ7 е в хотел Кемпински, а не в Левски-Г където е телевизията. Просто постоянно не бяха наясно какво става. Основна функция според теорията на мениджмънта е контрола – той липсваше през повечето време, а когато се появяваше обикновено нещата ставаха по-зле. Защо? Визията на мениджмънта не отговаряше на очакванията на пазара – зрителите. Те не искаха да чуват за чуждите практики и не правеха усилия да разберат какво зрителите искаха. Хората които казваха какво да правим и от които зависеше най-много Ф1 си мислеха, че Трули се бори за титлата и че има полувремена във Ф1 – да, факт!

Оригиналът на статията е публикуван тук.

(материалът е препечатан с позволението на автора му Иван Николов)


Още от сезон 2012:




Коментари

 
Mika
evenbg_at_yahoo.com
Спор | Отговор
Това е било мъка не работа.Комбинацията от чужденци непознаващи спецификата на правене на медии в България и определено неподготвени коментатори съсипаха амбициозния проект на TВ7.
P.S.Само не ми казвайте че коментаторите са пушили по време на ефир...........
Рейтинг: [0|0|0.00] 0 / 0

Публикуван на: 14/04/2012 21:11

 
jojovi4
jojo_jojovi4_at_abv.bg
Спор | Отговор
Явно коментара по ТВ7,който вечно не ни се нравище е бил най-малкия проблем на екипа отразявящ състезанията,Сега остава да се каже,че ТВ7 е била и на загуба през тези години.
Рейтинг: [1|1|0.27] 1 / 1

Публикуван на: 14/04/2012 21:42

 
JM
jm7_at_abv.bg
Спор | Отговор
Еми Иване ... съжалявам много за изживяванията ти в стил Параграф 22, но както написах и в предишната ти тема, абсолютно всичко се свежда до историята и географията и как те са повлияли на психологията и социологията на голямата част от народа на България. В по-големите български фирми няма добри управленци, а само добри крадци и приватизатори. Всички са първо поколение пишман бизнесмени. В България нещо ново се създава, само ако може от него да се извлече личен келепир. Явно 50 години желязна завеса са накарали хората да станат прекалено много алчни и егоистични и в последните 20 години сме свидетели на извратеният начин за наваксване на изгубените години в изолация.

Това се проявява абсолютно навсякаде, естествено и в сферата в която ти се занимаваш.

За голяма радост потребителите, които разбираме добре чужди езици имаме нови уникално хубави начини да гледаме и да се наслаждаваме на любимият ни спорт. В крайна сметка след като един път видиш излъчванията на BBC, Sky, RTL или SPEED, трябва да си чиста проба мазохист, за да гледаш отново българското излъчване. Сигурен съм, че българските излъчвания гледат само хора, които не разбират чужди езици или които нямат достъп до чуждестранните излъчвания (и естествено лудите мазохисти ). Хубавото е, че и двата типа хора намаляват изключително бързо с всяка изминала година. От където и да се погледне българското излъчване на Формула 1 е обречено на бавна смърт (макар, че нашите пишман управленци май се чудят как да я забързат колкото се може повече).
Рейтинг: [5|5|0.65] 5 / 5

Публикуван на: 14/04/2012 22:27

 
Подробен, добре написан и полезен материал. Благодаря на автора. Съжалявам, че идеите му не са могли да бъдат реализирани. Едно предаване за Ф1 има нужда от хора, почитатели и интересуващи се от спорта. За съжаление явно Ф1 навсякъде в нашите телевизиите се ползва като средство за постигане на други косвени цели. А и нека не забравяме - все пак ТВ7 е собственост на лицето Делян Пеевски.

Редакция : Съгласявам се и с мнението на JM
Рейтинг: [4|4|0.60] 4 / 4

Публикуван на: 15/04/2012 07:26

 
Mar7o_F1EN
str8man_at_abv.bg
Спор | Отговор
Един гледа да прави нещо сто го дърпат назад. Винаги в началото е най-трудно, но в Тв7 ставаще обратното - все по затъваха. Никой не е роден научен, но пак си е до човек - дали ще е обективен в работата си или просто ще я изпълнява за да има нещо там - пари да текат, пък другото го *****
Рейтинг: [0|0|0.00] 0 / 0

Публикуван на: 15/04/2012 08:58

 
LStaley
gruicho_at_yahoo.com
Спор | Отговор
Имах възможността да се сблъскам с менаджерският състав на ТВ7 и нещата стоят точно по начина който го описа. Пълно професионално безхаберие, но иначе ударите в гърдите отекваха из цяла България. Наистина си се сблъскал с Параграф 22 което за България май е почти задължително.
Рейтинг: [1|1|0.27] 1 / 1

Публикуван на: 15/04/2012 09:33

 
Ако нещата наистина стоят по горе написания начин честно казано се учудвам че тази телевизия все още съществува.
Рейтинг: [2|2|0.43] 2 / 2

Публикуван на: 15/04/2012 12:30

 
vlado007
philipov_at_hotmail.com
Спор | Отговор
Съгласен съм с първата част на коментара на JM и го поздравявам за него, но категорично не приемам втората. Ако следваме тази логика по-добре изобщо в България да няма телевизии. Да си гледаме чуждите, пък тези дето знаят само български - "да духат супата", както бе казал преди време един титан на мисълта и ритнитопковец. Подобен нихилизъм не прави чест никому, нито помага на България и българите, които все още живеят на тази територия.
Рейтинг: [1|1|0.27] 1 / 1

Публикуван на: 15/04/2012 20:32

 
JM
jm7_at_abv.bg
Спор | Отговор
@vlado007: Явно не си ме разбрал правилно. Никъде не съм твърдял, че българите, които не знаят чужди езици или нямат достъп до интернет, нямат право да гледат Формула 1. Просто уточних, че точно на тези хора се крепи българското излъчване в момента, а всеки осъзнава, че те намаляват с всяка изминала година. (Светът за добро или лошо се глобализира с изключително бързи темпове откатко навлезе интернет). Искаш ли да си в крак с времето, няма начин да не знаеш английски език. Естествено повечето от хората под 70-ти набор (без да се обиждате ) са доста ощетени от това бързо глобализиране и развитие на вискоите технологии.

В крайна сметка F1 е чужда продукция. Просто няма как човек, който целият си живот е живял на хиляди километри от случващото се да е по-добре подготвен и да представи този спорт по-добре на публиката, от хората, които са изживели над половината си живот в центъра на този спорт (плюс това разполагащи с десетки пъти по-голям бюджет).

100% съм сигурен, че ако има някаква възможност българското излъчване да бъде просто дублаж на български език на BBC или Sky, няма да има нито един зрител, който да се оплаче от скапан коментар или лошо направено предаване. Така или иначе от БНТ дават състезанието на запис, поне да не хабят парите на данъкоплатците за малоумни студиа, декори и екип, а просто да платят на 2-ма 3-ма добри актьори по дублаж.

Относно българските телевизии, аз лично откакто имам читав интернет, никога не съм гледал българска телевизия вкъщи. Личното ми мнение е, че в България въобще не трябва да съществува държавна телевизия, защото не искам да давам нито един лев на някакви некадърници, които се чудят как да изхарчат парите ми в правене на треторазрядна лъхаща на соц-реализъм телевизия. В пазарната икономика сиренето е с пари. При положение, че образованието и здравеопазването ни са на такова ужасно ниво, да се пръскат милиони държавни пари за телевизия и култура е изключително извратено. Нека държавата да се грижи за образованието и здравето ми, а пък аз все някак си ще съумея да се погрижа сам за това по какъв начин да се забавлявам.

Относно частните български телевизии, те така или иначе разчитат или на чужди продукции с бг дублаж или на изкопирани 1:1 чужди продукции (последното май беше "Женени с деца") ... Т.е. българските телевизии са си чиста проба чалга. Всеки уважаващ себе си човек би гледал оригинала, а не скапано изкопираната българска продукция. А пък малкото оригинални български продукции, които вървят по ефира могат да ти докарат единствено страхова невроза към гледане на телевизия.

Реално единственото нещо, което си заслужава да се гледа на български език по телевизията са или чужди филми и предавания или дублирани канали (или такива със субтитри) като Discovery, Nat Geo, Explorer, History, Science и т.н, което се припокрива и с моята идея за това как трябва да изглежда излъчването на Формула 1 в България. Просто вземаш оригинала и му правиш бг дублаж. И вълкът сит, и агнето цяло.

Рейтинг: [2|2|0.43] 2 / 2

Публикуван на: 15/04/2012 23:10

 
ivanikoloff
ivanikoloff_at_abv.bg
Спор | Отговор
@Mika Такива времена отдавна са минали, никой не е пушил, да се е хранил или закъснявал. Имало е доста случай обаче когато коментаторите са били доста болни и може би затова си мислиш, че някой пуши.

@jojovi4 Ами търговския регистър е обществен, не знам дали е излязъл отчета за 2011-та, но преди това ТВ7 никога не е била на печалба.

@JM Не е само до националността на хората. Пайр мисля, че още е в борда на телевизията. Нова също имаха шведско ръководство което май само успя да намали дяла им. Просто трябва човек който наистина да е мениджър с опит в тази сфера и най-важното е да иска да работи с всички, а не да стои заключен в кабинета си. Знаеш ли кое беше най-странното за мен? Не се прави подробен анализ, даже почти никакъв. Аз не мога да си представя, че ще има успешна организация в една конкурентна среда която да не прави подробен анализ на представянето си. Затова и грешките се повтарят толкова често.
Иначе си прав за чуждите програми, но повечето хора предпочитат телевизора пред това да търсят из разни пиратски сайтове и да чакат реклами. Ако ББС беше давана по всяка кабеларка, както РТЛ, тогава вече би било чудесно и много по-малко щяхме да се интересуваме кой как коментира! Колкото до дублажа, за съжаление не мисля, че е възможно Филмите не се дублират от актьорите от първия път без грешки, ако ставаше би било идеално.

@nemanujda Не си мисли, че в другите телевизии е много по-различно Пазара е малък и условията са такива, че конкуренцията не е естествена. От това което съм чувал, бТВ и Нова са пред ТВ7, която е пред всички останали. За Ф1 дори съм сигурен, че бТВ и Нова щяха по-зле да се справят, защото там хората имат по-високо самочувствие, щяха да се мъчат сами, повече да си налагат мнението и най-най-важното Ф1 щеше да бъде супер маловажен продукт! ТВ7 тогава имаше нужда от Ф1 да я популяризира като телевизия, но за съжаление не мога да кажа това за другите, вкл. и сега за Булсат. Btw, хората в Булсат наистина се стараят всички(Десо, Боби и Емо) въпреки заплащането което получават и ресурса с който трябва да работят, но имат един препъни камък
Рейтинг: [1|1|0.27] 1 / 1

Публикуван на: 15/04/2012 23:36

 
JM
jm7_at_abv.bg
Спор | Отговор
@ivanikoloff: Аз не се изказах правилно. То проблема при калпавите мениджъри идва от самите собственици на капитала, които ги наемат на работа. Т.е. в България самите хора, които придобиха капитала, не заради уникалните си интелектуални способности, ами заради алчността и наглостта си са главната причина на всичките проблеми. Вече мениджърите, които те наемат на работа са като лакмус колко са невежи собствениците.

Не казвам, че само в България съществуват и работят скапани мениджъри, но тук си е направо Меката на некадърното управление и като такава, придърпваме и чуждите некадърници. Не случайно сме на последно място по БВП в цяла Европа. Още едно доказателство е и, че няма никаква разлика в количеството и качеството на труд, което показват всички български работници, когато излязат да работят в чужбина, в страни като Дания, Белгия или Холандия например, спрямо тамошните работници. Т.е. проблемът далеч не се крие в калпавата работна ръка.

А относно мнението на @jojovi4, българските телевизии по принцип въобще не са създадени да печелят пари. От тази гледна точка те работят на загуба. Не случайно медиите се наричат "четвъртата власт". Като такива собствениците им в България (а и на Запад) ги ползват главно, за да упражняват тази власт като манипулират общественото мнение. Всеки по-голям български 'олигарх' или картел си имат медия, която да пропагандира техните интереси. В тази си същност TV7 въобще не се различава от останалите. Всеки, който се поинтересува кои са сегашните и бившите собственици на тази телевизия ще му стане ясно за какво става дума.

Ако е толкова труден трика с дублажа, тогава идеята ти за живо излъчване: "Абсолютно никакво студио, а само картината от пистата която започва 30 мин. преди старта." + образователните видеа си остава най-доброто решение. При това положение остава само проблема с компетентноста на коментаторите, който ти разви в предишната тема. За щастие Емилиян Стойков и Траян Сарафов доказаха донякъде, че има светлина в тунела по този проблем.

Между другото торентите почти винаги излизат дори в HD вариант още преди да се излъчи повторението на състезанието по БНТ.
Рейтинг: [2|2|0.43] 2 / 2

Публикуван на: 16/04/2012 00:51

 

Нов коментар

 

Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация: f1.f-e-n.net/index.php/url14729