Кой е следващият?

25/04/2012 08:08, Ivkou (Ivkou), 1667/3327 прочита, 11 коментара

 


Авторски материал публикуван със съгласието на автора му - Иво Пинев

Сезонът във Формула 1 стартира уникално. Четири състезания - четирима различни победители от четири различни отбора. Интригата е налице. Сезонът е непредвидим, обратите - неочаквани. Какво повече можем да желаем. Още повече изненади и още различни победители в следващите стартове. Защо не!? Но дали наистина сезонът започна уникално или всичко това вече е минало като част от историята. Можем да проверим.


Джак Брабам печели Гран при на Монако през 1959 година

Започваме с далечната 1959 година, сезона е десети пореден във Формула 1. През тази година стартовете са едва девет. Първият старт за сезона е на пистата „Монте Крало” в Монако. Състезанието е спечелено от Джак Брабам, каращ за Купър по това време. Второто състезание за сезона се провежда на пистата „Индианаполис”, която се намира в САЩ. По традиция от ранните години на Формула 1 в състезанието за Гран при на САЩ участват множество американски пилоти и отбори, които  не участват в другите кръгове на шампионата. При това много често победителят в състезанието е различен от основните претенденти за титлата. Първата позиция в Индианаполис е за американеца Джони Томсън, но самата надпревара е спечелена от Роджър Уорд също американец с екипа на Уотсън-Офенхаузер. Не е случайно, че Уотсън не участва в останалите кръгове от надпреварата във Формула 1 през този сезон. Следващият кръг от шампионата е на пистата проектирана от Джон Хугенхолц  - „Зандвоорт”, която се намира в Холандия. Полпозъшъна и състезанието са спечелени от Йоаким Боние от отборана БРМ (Бритиш Рейсинг Мотърс). На пистата „Реймс” във Франция се провежда четвъртата за годината Гран При, която е спечелена от пилота на Ферари Тони Брукс. Световен шампион при пилотите става австралиецът Джак Брабам с Купър. Четиримата различни  а отбора му печели титлата при конструкторите.


Стърлиг Мос изпреварва французина Жерини в  Гран при на Франция - шесто състезание за сезон 1958. Майк Хоуртън с Ферари печелиединственото си победа, през сезона, но става Световен шампион

Любопитен е факта, че през предходната 1958 година шампионата започва също с победи на 4 различни отбора. Пилотите, които печелят за четирите различни отбора обаче са трима. Стърлинг Мос печели първия старт с Купър-Клаймакс, вторият старт е за Морис Трентинян, в третата надпревара Мос вече е зад волана на Вануол и печели на Зандворт в Холандия, а в четвъртия старт победител е Американецът Джими Браян, който както може да се предположи не участва в други състезания, освен в Гран при на САЩ. Сезон 1958 е характерен и с два други факта. Сезонът обаче е уникален. Различните победители в следващите състезания продължават - петия старт е за съотборника на Стърлинг Мос - Тони Брукс. Шестия е за бъдещия шампион на Ферари Майк Хоуртън, а седмия за Питър Колинс, също пилот на Ферари. Шампион през 1958 година става Майк Хоутърн, въпреки че през сезона има само една победа. Легендарният Стърлинг Мос печели четири състезания, но губи титлата с точка, защото не завършва много от надпреварите. Другият важен момент в края на сезона е първата титла при конструкторите спечелена от отбора на Вануол.


Джим Кларк - победител в Гран при на Белгия 1962 година

Отиваме към сезона 1962. В календара има 8 надпревари, а първата е на пистата „Зандвоорт”. Победата грабва Греъм Хил с БРМ. Втората надпревара от календара е по улиците на Монте Карло за Гран при на Княжество Монако. Най-бърз в квалификацията е Джим Кларк, който записва и най-бърза обиколка по време на надпреварата, но победата е за Брус Макларън с отбора на Купър. Третата за сезона Гран При се провежда на пистата „Спа-Франкоршамп”, където победител този път е Джим Кларк с отбора на Лотус. В четвъртия старт за този сезон победител става Дан Гърни с отбора на Порше. През този сезон световни шампиони стават Грейм Хил и отборът му БРМ.

Шестдесетте и седемдесетте години на миналия век дават благодатна почва за доброто представяне на различни пилоти и отбори в началото на всеки сезон. През 1967 отново в първите 4 състезания имаме четирима различни победителя с 4 различни отбора. Шампионата стартира с ГП на ЮАР, а победител е Педро Родригес с отбора на Купър, който използва двигатели на Мазерати. Втората надпревара за годината е на пистата в Монако, победителят е Денис Хълм с Брабам. Третата надпревара за сезона е в Холандия, където победител е Джим Кларк с Лотус. Надпреварата на „Спа” се явява четвърта през този сезон. Джим Кларк с Лотус е най-бърз по време на квалификацията, но победител става Дан Гърни с Ийгъл-Уеслейк.

Сезон 1970 започва на 7 март със старт на пистата „Киалами” в ЮАР. Най-бърза обиколка и победа записва Джак Брабам с отбора си Брабам-Форд. Втората гонка за сезона е в Испания на пистата „Харама”. От полпозишън стартира Джак Брабам, но победата му е открадната от Джеки Стюарт с дебютиралия отбор на Марч. Третата надпревара на пистата Монако е спечелена от австрийският пилот Йохен Ринт с отбора на Лотус. Състезанието на „Спа” е 18-то за Голямата награда на Белгия и четвърти кръг от сезон 1970 във Формула 1. Надпреварата е спечелана от Педро Родригес с отбора на БРМ. Световен шампион при пилотите е Йохен Риндт с Лотус. Той постига 3 пол позишъна, 5 победи, 5 подиума, 1 най-бърза обиколка, 45 точки и сезона завършва на 5 точки разлика с втория в класирането. Световен шампион при конструкторите е отборът на Лотус. Риндт умира по време на тренировките за Голямата награда на Италия, но точките, които е спечелил до момента му стигат да спечели титлата, с което става първият и последен (да се надяваме) световен шампион, спечелил шампионата посмъртно.


Йохан Риндт - единственият Световен шампион не доживял да получи титлата си

Шампионатът през 1972 година е с 12 надпревари. Първият старт е в Аржентина на пистата „Оскар Галвес”, където аржентинецът Карлос Ройтман става третият пилот, който печели първа позиция в решетката още в дебютното си състезание. Победител обаче е Джеки Стюарт с Тирел. ЮАР е домакин на втората надпревара за сезона, която е спечелена от Дени Хюлм с Макларън. Емерсон Фитипалди с Лотус е третият победител за този сезон. Бразилецът грабва победата в Гран При на Испания. В Гран При на Монако Фитипалди стартира от полпозишън, но победител е французинът Жан-Пиер Белтоаз с БРМ. Световен шампиони при пилотите е Емерсон Фитипалди, а отбора на Лотус е първи при конструкторите.

През 80-те години на миналия век е последната спирка на хронологията на оспорваните в началото си шампионати. 1983 година е черешката върху тортата. В първите пет от общо 15 старта за сезона имаме петима различни победители, които са от различни отбори. Първата надпревара е на 13 март в Бразилия, тя е спечелена от Нелсън Пикет с БРМ-БМВ. Две седмици по-късно по улиците на град Лонг Бийч, където се провежда надпреварата за Голямата Награда на САЩ победител става Джон Уотсън с Макларън. Няколко седмици по-късно във Франция на пистата „Пол Рикар”, Ален Прост е безкомпромисен, като печели полпозишъна в квалификация, първи е в състезанието и записва най-бърза обиколка със своето Рено. Французинът Рене Арну печели първа стартова позиция за Гран При на Сан Марино на пистата „Имола”, но състезанието е спечелено от неговия сънародник – Патрик Тамбе с Ферари. На 15 май през тази година е състезанието в Монако, където пръв завършва Кеке Розберг с Уилямс. Световен шампион при пилотите е бразилецът Нелсън Пикет с Брабам, а Ферари са шампиони при отборите.

След 1983 толкова много различни победители в началото на сезона не е имало. От средата на 80-те години на миналия век, отборите започнаха да търсят предимството на техниката, което да елиминира предимството на пилотските умения. Разбира се, добрите пилоти търсеха отбори, които да им осигурят кола - победител. Първо Ален Прост, а после и Аертон Сена се присъединиха към отбора на Макларън, който завоюва титлите през 1985, 1988, 1989, 1990, 1991. Основен съперник през това време е тимът на Уилямс който печели през 1986, 1987, 1992, 1993, 1994 (конструкторския шампионат). Двата отбора са основни съперници до края на века, като в борбата за титлата се включва само отбора на Бенетон с двете титли при пилотите на Михаел Шумахер. От 2000 година започна серията от титли на Шумахер и Ферари, които не позволяваха на много съперници да побеждават. Така стигаме до днешните времена, които са доста по-благодатни. От 2005 до 2011 шампионите в падока нарастваха, за да стигнем до 2012 когато те вече са шестима. Това предполагаше подобно начало на сезона с четирима различни победители, но четирите различни отбора наистина осигуриха интригата и разнообразието от което Формула 1 се нуждае.


Нелсон Пикет печели шампионата през 1983 г. с  две точки пред Ален Прост, но с победа по-малко

Дали да очакваме пети различен победител през сезона? Би било любопитно да се случи, но ще е трудно  и пилота и отбора, да не са печелили до сега. Следващата надпревара е за Гран При на Испания на пистата Каталуня край Барселона. Преди това пилотите и болидите ще могат да изпробват нови елементи и разработки на Муджело в Италия.

Кои ще победи в Испания? Равностметката до сега показва, че няма отбор с изявено предимство. Колкото и да бяха бързи Макларън в първите две състезания, останалите отбори не само ги настигнаха, но и ги изпревариха по определени параметри. В Бахрейн Себастиян Фетел и двата Лотуса показаха времена за обиколка, с около 5 десети по-добри от тези на Макларъните. Ред Бул отново са в играта - при това начело на двата шампионата. Ферари също демонстрираха подобрение в състезанието, въпреки че страдат в квалификациите. Лотус имат огромен потенциал. Същото може да се каже и за Мерцедес. На сензация при определени обстоятелства са способни Заубер, Форс Индия, Торо Росо и Уилямс.

И така - Дженсън Бътън, Фернандо Алонсо, Нико Розберг и Себастиян Фетел. Макларън, Ферари, Мерцедес и Ред Бул. Кой е следващия? Нямаме търпение да разберем.


Дали Кими няма да е петият различен победител в началото на сезона?

Оригиналът на статията е публикуван тук.

(материалът е препечатан с позволението на автора му Иво Пинев. Редактор Димитър Димитров)


Още от сезон 2012:




Коментари

 
efi73
goleminova73_at_abv.bg
Спор | Отговор
Много добра статяи!!! Поздрави!! Интересно е да се научи повече за историята на този красив спорт.
Рейтинг: [4|4|0.60] 4 / 4

Публикуван на: 25/04/2012 13:14

 
Твърде е възможно да е Кими, ако се съди по ритъма на Лотус.
Най-накрая и едно нормално съзтезание за тях.
Бих заложил на силен Фетел в Барселона, също, без да отписвам и Макларън, които обаче не можаха да капитализират по най-добрия начин факта, че след зимните тестове имаха най-добре настроената кола.
Рейтинг: [5|5|0.65] 5 / 5

Публикуван на: 25/04/2012 13:44

 
JM
jm7_at_abv.bg
Спор | Отговор
Темата е доста хубава. Има много интересни исторически моменти, които е хубаво да се знаят, но в крайна сметка анализа пак се основава предимно на идеята, че уж колкото повече различни пилоти спечелят състезанията, толкова по-интересни и по-запомнящи се ще бъдат състезанията - следователно сезона, което реално въобще не е така.

Ако тази логика беше правилна, то най-интересният сезон в цялата история на Формула 1 трябваше да е 1982, а най-безинтересният 1988. Надали има много хора, които смятат така. Уви нещата далеч не опират само до различни победители.
Рейтинг: [0|6|0.00] 0 / 6

Публикуван на: 26/04/2012 02:36

 
@JM: Споделям твоето мнение!
Рейтинг: [0|2|0.00] 0 / 2

Публикуван на: 26/04/2012 23:58

 
demonen
roskata_stoev_at_abv.bg
Спор | Отговор
Тази година ще има много победители. На Барселона бих заложил за Кими, но не се знае след тестовете кой отбор къде ще е. Вярвам, че и Ферари ще са по-силни на Барселона. Но определено до края на сезона като победители ще видим Кими, Хамилтън, Уебър, Шумахер, а може и някой друг. Дано на Барселона имаме 5-ти различен победител. Такова нещо май в историята не се е случвало ?
Рейтинг: [0|8|0.00] 0 / 8

Публикуван на: 27/04/2012 01:09

 
@demonen: Случвало се е. За последно през 1983 г. Тогава петима различни пилоти от пет различни отбора печелят в началото на сезона: Нелсон Пикет с Брабъм БМВ в Бразилия, Джон Уотсън с Макларън Форд в САЩ Запад (Лонг Бийч) - знаменитата победа, в която северноирландеца стартира 22-ри, Ален Прост с Рено във Франция, Патрик Тамбе с Ферари в Сан Марино (Имола) и Кеке Розберг с Уилямс Форд в Монако. Прост печели втората си победа този сезон в шестия старт - Гран при на Белгия на Спа. Титлата при конструкторите е много оспорвана и се води между Брабъм БМВ, Рено и Ферари, които в крайна сметка я печелят.
Рейтинг: [2|2|0.43] 2 / 2

Публикуван на: 27/04/2012 08:43

 
@demonen: Бих желал да подчертая, че е добре, преди да се коментират текстовете, първо да се прочетат. по-точно петият абзац отдолу-нагоре.

@desotv: Благодаря за допълнението.
Рейтинг: [1|1|0.27] 1 / 1

Публикуван на: 27/04/2012 09:55

 
Ivkou
ne0nfire_at_abv.bg
Спор | Отговор
@JM: Хубу баце, значи теб те кефят сезони като миналогодишния? Така ли да го разбирам? Всяко състезание едно и също! Ся поне има малко разнообразие, малко повече шампиони и малко повече кандидати за 2те корони.
Рейтинг: [0|2|0.00] 0 / 2

Публикуван на: 27/04/2012 11:25

 
JM
jm7_at_abv.bg
Спор | Отговор
@Ivkou: Съвсем не ! Мен ме кефят сезони, в които има минимум четири изключително изравнени тима (Макларън, Редбул, Мерцедес, Лотус +- Ферари), които се борят за абсолютно всичките места поне в топ 5 (както в квалификацията, така и в състезанието), а не само и единствено за победата в състезанието. Още минимум четири изключително изравнени тима (Заубер, Уилямс, Форс Индия и Торо Росо), които на свой ред, ужесточено както никога досега се борят за всичките останали места, дори понякога и за топ 5.

В момента нито едно място в класирането на едно състезание не може да се предвиди, а не само победата. Не трябва толкова сериозно да се концентрираме само върху нея, защото тя не е точният лакмус дали състезанията/сезона ще бъдат интересни или не.

Вече един път споменах Бахрейн 2010. Ужасно скучно състезание, в което можеше да има N брой различни победители. Ако ще целият сезон да се провеждаше там и винаги да побеждаваше различен пилот и различен отбор, надали някой щеше да помни с нещо хубаво този сезон. Т.е. различните победители (дори с различни тимове) далеч не са основната причина, която да прави състезанието/сезона по-интересни.
Рейтинг: [1|3|0.08] 1 / 3

Публикуван на: 27/04/2012 16:27

 
demonen
roskata_stoev_at_abv.bg
Спор | Отговор
@JM: Прав си ! Гумите, ДРС, КЕРС и като цяло правилата направиха Формула 1 по-интересна от всякога. Сега битка има не само в челото, а и назад. Дори отбори, които до вчера неможеха да се състезават редом с Ферари, Макларън и другите, 2012 не само могат, но показват, че дори могат и да ги победят. Пример са Заубер на Малайзия, Форс Индия на Бахрейн и редица други. Сега повече класирането зависи от пилотите, отколкото от болидите и това е много по-хубаво. Мен лично такъв сезон по ми харесва, спрямо сезон 2011 където бе ясно кой ще победи преди началото или сезон 2010, където всеки правеше по 1 спиране в бокса и ако болида е бърз, то няма кой да го стигне. Сега дори да имаш по-бърз болид, не е гаранция, че ще спечелиш. Класирането от 1 до 15 място и нагоре няма как да бъде определено. Някой от вас да е вярвал, че Форс Индия ще са 6ти на Бахрейн ? Едва ли някой от вас ги е слагал в сметките за топ6. Но както се видя Форс Индия си бяха 6ти. Някой да е слагал от вас Перес като 2ри на Малайзия ? Но е факт, че бе втори. Ето затова сезон 2012 е напълно непредвидим и всички отбори са много близки като темпо. Надявам се целия сезон да е така и всичко да се реши от късмета и от пилотския фактор. Очаквам още доста изненади, битки и различни победители до края на сезона. Досега в историята е нямало по-интересен сезон. Като под ИНТЕРЕСЕН не се разбира само различни победители. Разбира се и стратегически борби, битки на пистата. Само на Бахрейн имаше около 100 изпреварвания. Също така никога в историята е нямало толкова близки като темпо отбори. Като започнете от Редбул, през Макларън, Мерцедес, Лотус, Ферари и стигнете до Заубер и Уилямс, всеки един отбор от тях във всеки старт може да направи нещо, което никой неможе да предвиди. Преди години най-много по 3-4 отбора са били изравнени, докато сега са повече. Повече са и шампионите, както и добрите пилоти като цяло. Имаме и много повече изпреварвания и битки между пилотите. Именно това прави сезон 2012 уникален, а не толкова 4-те различни победителя. Макар че те са само доказателство, че сезона е уникален.
Рейтинг: [3|7|0.19] -1 / 7

Публикуван на: 28/04/2012 00:00

 
@demonen: Заради това изравняване на силите преди много години започнах да гледам Индикар и бързо американските серии ми станаха много интересни. Скоро след това Индикар ме вълнуваха повече отколкото Формула 1 и така вече близо 20 години. Радостното е, че Ф1 взеха "назаем" идеята за квалификация разделена на три части, в които последователно отпадат най-бавните пилоти. Хубаво е, че силите са толкова изравнени, че никой нищо не може да предвиди. Всичко това ми напомня на добрите години от началото и средата на 90-те (преди и веднага след разцеплението) в Индикар, когато всеки можеше да спечели, а накрая пилотите на Роджър Пенске или Чип Ганаси взимаха титлите. Иначе, който следи Индикар този сезон е особено интересен, но това е тема на друг разговор!
Рейтинг: [2|2|0.43] 2 / 2

Публикуван на: 28/04/2012 22:05

 

Нов коментар

 

Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация: f1.f-e-n.net/index.php/url14729