Пистата Монца в Италия е предизвикателство пред отборите, защото настройките и аеродинамичните пакети за нея са специфични и се правят само за една писта. FIA също привнесе елемент, с новите по-стриктни тестове.
Най-големият въпрос, на който трябваше да разберем отговорът беше с или без системата F-duct. Ако за някои отбори като например Рено въпросът изобщо не стоеше, то за МакЛарън, Ферари и дори Уилямс дилемата трябваше да се реши в петък и дори събота. Мерцедес решиха, че изобщо няма да използват тяхната версия на системата.
МакЛарън
В крайна сметка само един отбор раздели стратегиите на двамата си пилоти - МакЛарън. Хамилтън избра пътя на по-малкото крило, без системата F-duct, което в крайна сметка го изпрати назад на старта. За съжаление не успяхме да видим дали подхода с по-висока скорост на правите или този с повече притискане и система F-duct, който използваше Бътън щеше да бъде по-успешен.
При МакЛарън разликата в максималните скорости на двамата им пилоти беше около 14 км/ч. МакЛарън също така не бяха разработили специално за Монца задно крило и затова се лутаха между двата варианта. Задното крило, което използваше Хамилтън беше базирано на варианта от миналата година, а това върху болида на Бътън беше близко до това от Канада.
Ферари F-duct
Ферари разполагаха със специално разработено за Монца малко задно крило снабдено със системата F-duct, нещо което бяха направили и в Ред Бул. Заради по-малкото крило обаче тръбата, която минава по перката на акулата и служи за да "замрази" задното крило на правите беше по-малка. Всичко това с цел за по-малко челно съпротивление и разбира се по-малко тегло.
Ферари - предно крило
За Монца Ферари бяха променили и предното крило. Единственият елемент над основният профил вече беше прав по хоризонтала във вътрешната си част в опит да се загуби още притискане и да се намали съпротивлението.
Фелипе Маса имаше няколко момента, като най-забележителния беше излитането му на Параболика. Предното им крило целеше именно загуба на притискане в предната част на болида и оттам известна доза недозавиване, но запазване на притискането в задната част, от което пък можеше да ги освободи F-duct-а.
Мерцедес
Мерцедес знаеха, че имат проблем със стабилността при спиране и решиха, че няма да използват системата F-duct. На задното им крило можеше да се види голяма лента в горният край наречена "gurney flap", която действа като парашут в задната част на крилото и помага за повече притискане и по този начин да осигури на пилотите повече стабилност при спирането.
Рено
Рено за пореден път имаха промяна на предното крило. Този път бяха изрязали част от профила във формата на буквата V. По този начин можеха да насочат по-добре въздуха към кутиите за охлаждане на спирачките и да насочат по-добре въздуха покрай вътрешната част на предните гуми. Задното крило на Рено беше снабдено с триъгълници, като тези на предното крило, но в обратна посока, за които нямам представа с каква цел са там.
Уилямс
В опита си да намалят челното съпротивление от Уилямс бяха избрали да прорежат задното си крило, но точно обратно на това на Рено. Прорезите бяха на местата където се намират сепараторите между двата елемента на задното крило.
Торо Росо
Отборът на Торо Росо направи тестове по права линия преди състезанието в Монца на пистата Вайрано. Въпреки, че широко се спрягаше тяхната система F-duct, те решиха да не я използват, но пък се снабдиха с нов дифузьор с обдухване, който работеше без проблеми.
Ред Бул
Болида на Ред Бул беше снабден с по-малко задно крило и система F-duct, но като цяло не беше променен.
Тестовете на FIA
След като FIA решиха да направят тестовете на предните крила и предната част на подовете на болидите по-стриктни, повечето отбори трябваше да променят подовете си.
При Мерцедес видяхме вече два държача, които държаха предната част на пода, вместо един. На снимката можете да видите дебелите държачи под носа на болида точно под буквата "y".
Ферари запазиха единствения държач, но вероятно самото му закрепване е било променено.
Ред Бул не направиха промени по държача си, но според различни източници болида им RB6 не е преминал първият тест и се е наложило да бъде променен през нощта за да премине тестовете на следващия ден.
МакЛарън пък изобщо премахнаха въпросният държач, като дори казаха, че по този начин са постигнали малко предимство.
Същото направиха и Торо Росо, които премахнаха държача си, като преди това използваха подхода на Ред Бул с единичен държач.
(авторски права на снимките - МакЛарън, Ферари, Мерцедес, Рено, Уилямс, Торо Росо) Още от сезон 2010:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари