Авторски материал публикуван с любезното съгласие на авторката му - Вера Борисова.Подразниха ме всичките тези коментари за скучното състезание в Бахрейн тази неделя и истерията да се измислят задължителни спирания в бокса. Изказвания, според които дозареждането с гориво и тактиките кой в коя обиколка да спре едва ли не правят състезанията това, което са.
Че беше скучно, скучно беше, но не повече от предишните състезания. А и беше първият кръг от шампионата, все още няма никакъв залог. На прима виста си спомням едно също толкова скучно разхождане на Кими по пистата в началото на сезон 2007.
И в предишните години нямаше изпреварвания на пистата. А разместванията в колоната, благодарение на боксовете или колата за сигурност, катастрофите и проливните дъждове, повярвайте ми, не се броят за изпреварвания. И аз бях сред разочарованите, признавам си, защото смятах, че след като се забрани презареждането с бензин, пилотите няма да имат друг избор, освен да атакуват на пистата. А трябваше да се сетя, че им остава още един избор – да не се изпреварват изобщо.
И не са виновни нито пилотите, нито боксовете, нито… е добре де, пистите имат частична вина. Проблемът е в това, че сме седнали да наблюдаваме състезание по икономичност, а очакваме повторения на Дижон ‘79-та, дрифтове в завоите и борби в челото. С двигатели, които трябва да издържат два, а понякога и повече старта, на Хамилтън дори му се скараха, че на Силвърстоун си позволи да забавлява феновете с няколко завъртания след края на състезанието. Какво изобщо може да очакваме да позволят на пилотите тогава? Икономии на гуми, икономии на двигатели, икономии на скоростни кутии… чухте какво напомниха на Маса в Бахрейн миналия уикенд – този двигател ще ни трябва и в следващото състезание. Това е все едно да отидете на конно състезание, в което на жокея му казват: ама внимавай да не преумориш коня, че ще участва и в следващата гонка под друг номер.
Проблемът е в непоследователните правила. Уж се забранява развитието на аеродинамиката, за да се улесняват изпреварванията, а в последствие се разрешават изцепки от сорта на двойните дифузьори, по която сага има продължение и този сезон. Същевременно механичното прилепяне се намалява, тъй като предните гуми на болидите от началото на 2010-та са с по-малка контактна площ от задните, тоест по-малко сцепление. Къде е логиката и на кого му беше нужно това?
Не е проблемът в липсата на боксове, не са нужни стратегии, за да бъде интересно. Само трябва пак да направят от Формула 1 състезание за автомобили, иначе бъдещето е нискобюджетни икономични автомобили на релси и нови отбори, които не могат да стигнат до финала.
Оригиналът на статията се намира тук: http://f1nafokus.net/2010/03/skutchno-li/ (материала е препечатан с позволението на авторите му)Още от сезон 2010:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари