Утре Ферари ще трябва да се изправят пред WMSC за да научат какви ще са последствията от разиграния театър по време на състезанието за Голямата Награда на Германия.
Броени дни преди родното им състезание на пистата Монца, Ферари ще трябва да обяснят какво точно се случи и най-вече защо.
Връщайки се назад във времето всеки от нас пречупва нещата по различен начин. За едни това беше безпардонно поведение и незачитане на правилника. За други просто начин да се върне единият им пилот в борбата за титлата.
Факт е обаче, че с размяната на позициите на двамата си пилоти Ферари не спечелиха нищо в шампионата при конструкторите, защото точките, които спечелиха са абсолютно същите. Друг факт е, че Ферари си навлякоха гнева не само на множество фенове, но и на доста шефове на отбори, анализатори и коментатори.
От една страна Ферари не направиха нищо, което не сме виждали и преди. Размениха местата на пилотите си. Начина, по който го направиха обаче беше това, което не се понрави на публиката.
Да, разбира се много от феновете сравняват ситуацията със ситуации, които вече сме виждали и това е разбираемо. Не е разбираемо обаче защо беше нужен този спектакъл.
Поведението на Фелипе Маса след финала беше красноречиво. Поведението на рейс инженера му Роб Смедли пък още по време на състезанието също беше красноречиво. Репликите „Alonso is faster than you. Can you confirm you understood that message?“, „OK mate, good lad. Stay with him now. Sorry“, утре ще им създадат доста проблеми.
Обясненията на Ферари, че интересите на отбора стоят пред интересите на индивида също ще трябва да бъдат подплатени с нещо повече, защото резултата за отбора не се промени. Това, което се промени беше класирането в състезанието. Нещо, което е забранено от спортния правилник в точка 39.1 - „Team orders which interfere with a race result are prohibited“.
Разбира се Ферари бяха наказани от комисарите на пистата с глоба от 100 000 долара. Това даде повод на председателят на испанската федерация по моторспорт да заяви, че не могат да накажат Ферари два пъти. Това, което обаче пропусна да отбележи той е, че комисарите намериха за виновни Ферари и по член 151c от Международния Спортен кодекс, а именно, че са навредили на спорта. Точно по тази точка МакЛарън бяха наказани с глоба от 100 милиона долара през 2007 година.
Какви обаче са полезните ходове на FIA в момента?
Още когато се случи всичко това аз бях на мнение, че случая трябва да се разгледа колкото се може по-бързо. Все още съм на това мнение и то защото шампионата вече е съвсем друга фаза. Всяко наказание като отнемане на точки в момента ще изхвърли малко или много пилот или отбор от борбата за титлата.
Ако FIA реши да следва стриктно правилата, то Ферари няма да се измъкнат с малко наказание. Увеличена глоба, отнемане на точките и условно изхвърляне от шампионата са възможни наказания. Ако обаче в интерес на шампионата наказанието не бъде съобразено с написаните от самата FIA правила, то смисъла от правило 39.1 ще бъде малък.
Жан Тод е сочен като причината да се появи правило 39.1, заради инструкцията, която даде в Австрия през 2002 година. В момента той е президент на FIA, но няма да бъде председател на заседанието, защото през миналата годината правомощията на президента бяха намалени. Това ще му спести доста главоблъсканици утре.
Трябва ли ни обаче наистина такова правило? Според доста хора, то така или иначе не се спазва или се заобикаля. Е, в конкретния случай Ферари прекрачиха този праг и театъра се получи. Точно затова според мен правилото трябва да остане.
Фернандо Алонсо и Фелипе Маса можеха да решат спора си на пистата. Така трябваше да стане.
Още от сезон 2010:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари