Авторски материал публикуван със съгласието на автора му - Димитър Димитров.
Какъв сезон ни чака във Формула 1. Първите две състезания дават достатъчно индикации, за да смятаме, че ще е изключителен. След отличния старт на Макларън в Австралия, състезанието в Малайзия ни направи свидетели на нещо невероятно. Магнетичния талант на Фернандо Алонсо и великолепната стратегия на отбора на Ферари бяха причината да видим черното конче начело на кервана във Формула 1.
Двукратният световен шампион Алонсо победи в Гран при на Малайзия по абсолютно объркващ съперниците начин, в състезанието прекъснато от проливен дъжд. Предимството на Макларън от първото състезание бе буквално унищожено не само от Скудерия Ферари, а и от двигателя със същата марка поставен в болида на Заубер. Люис Хамилтън отново трябваше да се примири с третата позиция на почетната стълбичка, но този път пред него бе младият пилот на Заубер Серхио Перес.
Състезанието в Малайзия бе изключително трудно за предвиждане. Едва ли някой е очаквал, че в рулетката на дъжда, късметът ще обърне гръб на всички фаворити и за първото място ще се борят сочените за „втора ръка” отбори на Ферари и Заубер. Не само това, а дори между лидерите в надпреварата Алонсо и Перес имаше сериозна борба. В края на състезанието, на изсъхващата писта Ферарито на Алонсо започна да губи от преднината си. Серхио Перес обратно – постоянно подобряваше времената си. И когато разликата между двамата бе вече по-малко от секунда, Перес допусна грешка, напусна пистата и осигури комфорт на Алонсо за победата.
Странното е, че малко преди грешката от отбора на Заубер се чу радио-комуникация, в която екипът убеждаваше пилота си в необходимостта да внимава, защото позицията е добра. Дали това разконцентрира Перес, дали го натовари, с повече от необходимите емоции, или пък, просто младостта му си каза думата, но Серхио изгуби концентрация и напусна трасето – точно с толкова, че да запази позицията си, както искаха от бокса.
Вероятно това ще породи множество коментари. Вече плъзнаха слухове, че това е било заповед от бокса; че нарочно с оглед на бъдещето си във Ферари на Перес му е било заповядано да остави преднина на Алонсо и да не го притеснява до края на надпреварата. Не вярвам в подобни теории. Затова смятам, че борбата бе честна.
Важно участие в победата на Алонсо взеха и неговите съперници. На първо място пилотите на Ред Бул. Грешката за състезанието на Себастиян Фетел бе направена още предния ден – в квалификацията. В последната част на борбата за място, вместо отбора да се съсредоточи върху търсенето на по-предно класиране, се случи обратното. Колата на Фетел бе „обута” с твърдите гуми, вместо с по-бързите „медиум” и това го прати на 7-ма стартова позиция, която бе подобрена с едно място, заради наказанието на Кими Райконен с Лотус. Това лиши Фетел от възможност да се бори в началото на надпреварата с Макларъните, а обърнатата стратегия не проработи, защото още преди първата обиколка всички отбори получиха гуми интермедия заради дъжда на трасето. Марк Уебър в познатия си стил направи първо лош старт, а след това и рестартира слабо. На мократа писта се видя, че техните коли не са достатъчно бързи в дъждовни условия, за разлика от предните две години.
Макларън, след като стартираха добре и запазиха челото на колоната до колата за сигурност успяха драматично да обърнат нещата срещу себе си. От една страна Бътън сам се изхвърли от борбата за челото след като се блъсна в болида на Нараин Картикян. След състезанието Бътън призна, че грешката е била негова. А от друга, в бокса на Макларън на два пъти забавяха Хамилтън при смените на гуми. Единият път основателно – поради преминаващите по пит-лейна болиди, което си беше лошо стечение на обстоятелствата, а вторият път – поради забавяне на механиците. В първия случай, обаче забавянето бе решително и лиши Хамилтън от възможността да се бори за победата.
Много объркано бе състезанието и за Михаел Шумахер с Мерцедес, който имаше отличната трета позиция на старта, но след контакт с Ромейн Грожан се завъртя още в първата обиколка и изостана. Но изоставането щеше да се случи неизбежно, защото болида на Мерседес определено не е бърз на дълги разстояния.
Лотус, също като Мерцедес имат нереализиран потенциал. В крайна сметка Кими Райконен финишира пети, но можеше да бъде много по-напред при липсата на проблем в скоростната кутия от предната надпревара, която го прати десети на старта.
За пръв път отлично състезание направи Бруно Сена с Уилиамс, завършвайки шести. Младият бразилец успя да изпревари доста коли след рестартиране на надпреварата и то по трудния начин – на пистата, като отново беше близо до Фелипе Маса, но конфликтът бе избегнат, поради влизането на пилота на Ферари в бокса. И като споменахме Фелипе, можем да отбележим, че преди последната смяна на гуми от Фернандо Алонсо, Маса бе затворен с обиколка от съотборника си. Коментарите по темата не са излишни – напротив те се натрапват.
Ако нямаше толкова обективни причини, вероятно Маса още след това състезание щеше да освободи мястото си в отбора на Ферари на младия мексиканец Серхио Перес, независимо, че негов мениджър е Никола Тодт. Но не мисля, че фамилията Тодт спасява бразилеца от предсрочно прекратяване на отношенията с Ферари. Причините са много и вероятно ще уцеля само някой от тях:
Първо, защото Маса си свърши работата в това състезание. Умишлено или не, Фелипе осигури първото място на Алонсо забавяйки Хамилтън при спирането в боска за поставяне на гуми интемедия.
Второ, на отбора на Ферари не се налагаше да посреща двама пилоти в бокса едновременно, както направиха и Макларън и Ред Бул. Маса си е втори пилот и това е ясно на всички. Това – да си знаеш мястото във Ферари е предимство, а не недостатък.
Трето по мое мнение шефовете на Ферари не са склонни да рискуват с привличането на пилот от друг тим, пък бил той и от академията на отбора, в средата на сезона. Още витае спомена за представянето на Джанкарло Фисикела след преминаването му от Форс Индия в скудерията и пълната му невъзможност да се адаптира към отбора и болида.
Така че, Маса ще страда, но ще кара. Все пак с уговорката, че това е лично мнение, което шефовете на Ферари може да опровергаят винаги когато си поискат.
* Текстът е излъчен в предаването Автохоризонт по програма Хоризонт на Българското Национално Радио, на 25.03.2012 г.Оригиналът на статията е публикуван тук.(материалът е препечатан с позволението на автора му Димитър Димитров: водещ на предаването Автохоризонт по БНР - всяка неделя от 18,15 - dimitar_dimitroff@abv.bg) Още от сезон 2012:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари