В Германия и Унгария голямата тема беше огъващите се предни крила на Ред Бул и Ферари.
От кадрите излъчени от пистата ясно можехме да видим как предните крила на Ред Бул и Ферари се огъваха в краищата си, като при Ред Бул почти докосваха пистата. Като цяло огъващите се крила не са новост във Формула 1 и FIA вече няколко пъти е взимала отношение по случаите. И както почти винаги се случва всичко при статичните тестове на FIA всичко беше наред.
Има няколко теории как всъщност се постига ниско разположеното до пистата предно крило, което можехме да видим от забавените кадри излъчени от FOM.
Първата, е че самият нос на болида се накланя напред. Тази теория се появи след като носа на болида на Фетел се откачи във Великобритания. Кадрите от FOM обаче не показват да има такъв ефект при висока и ниска скорост. Самите носачи на които е закачен носа пък са част от основната crash структура и едва ли някой отбор ще си позволи движение именно там.
Втората теория гласи, че ако пода на болида се огъва, то това ще позволи болида да бъде по-близо до пистата. През 2000 година правилата бяха променени и предното крило беше повдигнато. От тогава тимовете се опитват да намалят височината на предното окачване за да може по този начин да смъкнат предното крило по-близо до земята. Предният сплитер, елемента който стои под повдигната част на кокпита спира прекомерно ниското предно окачване, защото в противен случай сплитера ще докосне земята. Отборите вече успяха да го накарат да се вдига нагоре, когато докосне пистата за да позволи по-ниско окачване, но FIA забрани този подход. Следващия ход в тази посока беше да направят гъвкаво закрепване за да премине теста от 200 кг – 5 мм изместване. FIA отново го забрани след като Майк Кулан разкри тайни от настройките на Ферари предадени му от Найджъл Степни. Възможно е отборите да са разработили сплитер, който се огъва при повече от 200 кг, но това ще доведе до износване на планката под болида, което пък ще е нарушение на правилата.
Третата и най-вероятна теория, че огъването на крилата започва след задължителната неутрална средна част на предното крило. Това се потвърждава и от кадрите излъчени от FOM, на които се вижда как крайните части на предното крило се огъват.
От МакЛарън и Мерцедес решиха, че е по-разумно да попитат FIA дали тестовете ще бъдат променени, ако те решат да разработят подобни крила. Отговорът не закъсня.
FIA каза, че ще използва правото си да увеличи прилаганото усилие върху предното крило от 500N (приблизително 50 кг) на 100 кг, като при това ще изисква да има линейно спрямо натоварването изместване. FIA ще прилага и двата теста – 50 кг и 100 кг.
С това условие от FIA се надяват да спрат отборите, които успяват да покрият теста на FIA при 50 кг с изместване от 10 мм, но при по-голямо натоварване предното крило се огъва на много повече. Сега крилата ще трябва да се огъват линейно на максимум 20 мм при 100 кг натоварване.
FIA също така ще разгледа и всички закрепването на сплитерите, защото е вероятно Ред Бул да успяват да постигат по-ниско предно окачване именно с повдигане на сплитера.
Вероятно всички отбори сега ще трябва да преработят предните си крила за да покрият новите тестове. Тестовете веоятно отново ще бъдат покрити, но дали кадрите от FOM със заглавие „Front wing analysis“ ще бъдат различни? Дори 100 кг при теста на FIA е сравнително малко натоварване и вероятно Ред Бул ще продължат да бъдат бързи, макар и да им се наложи да направят промени.
По материали от:
automoto365 Още от сезон 2010:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари